Povodí Moravy odklidilo 200 tun naplavenin ze dvou vodních nádrží

Více než 200 tun naplaveného odpadu odklidilo v červenci Povodí Moravy z Brněnské přehrady a vodní nádrže Nové Mlýny na Břeclavsku. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Zaměstnanci přírodní i umělý odpad roztřídili a ekologicky zlikvidovali. Podle Chmelaře některé druhy naplaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody, některé předměty ze skládek mohou být i rizikem pro lodě nebo plavce. Povodí proto vyzývá v období vysokých průtoků k opatrnosti při pohybu jak v řekách, tak ve vodních nádržích.

Podle mluvčího zachytily nádrže v červnu kromě povodní také tuny splaveného materiálu, proto Povodí zahájilo úklid už na počátku června. "Výrazným zvýšením hladin vodních toků se do řek dostává množství větví, odpadků a dalšího materiálu, který pak voda unáší. Vodní nádrže, které povodňové průtoky zachytávají a transformují, zachytí také obrovské množství spláví, které proud a vítr přinese do zátok a k hrázím vodních nádrží," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Podle něj se nejvíce materiálu dostává do nádrží na středních a dolních tocích. "V povodí Moravy to jsou především vodní nádrže Brno a Nové Mlýny, ze kterých jsme v červenci odtěžili dohromady 200 tun spláví," doplnil Gargulák.

Povodí proto s pomocí těžké techniky odstraňuje nežádoucí materiál z hladiny vodních nádrží i jezů. Odpad se následně suší a roztřídí a potom ekologicky zlikviduje.

Nejvíce matriálu se letos dostalo přítoky do vodní nádrže Brno. "Jenom z ní samotné vodohospodáři odtěžili více než 100 tun odpadního materiálu, 20 tun pak z jezů na Svitavě. S dalšími téměř 100 tunami si museli poradit na novomlýnských nádržích," řekl Chmelař. Další tuny spláví pak vodohospodáři odtěžili z přehrad Bystřička, Luhačovice, Letovice, Boskovice a Slušovice.

(ČTK)*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

  1. Je správné pečovat o to, aby se vybudované přehrady nezanášely splaveninami z polí, zeminou uvolněnou erozí, nebyly v nich zbytky rostlinného materiálu z živin a odpadů ze sídel, z nedokonale vyčištěných vod. Ano, to je potřebné, je potřebné je čistit. Ale ještě potřebnější je péčí v povodí toků zajistit, aby nedocházelo k splachům půdy, nedokonalému čištění, eroznímu smyvu, a bylo možné udržet kvalitu povrchových vod v přehradách bez sinic. A tam zatím, pánové, výsledků by mohlo býti více. Povodně zanesou jen to, co se v povodí za období mezi povodněmi usadí. A to spláví jsou splaveniny ( u dna ) a plaveniny ( u hladiny ), pane veterináři. To u hladiny se zachycuje na česlicích a jezech, a to i u bezdeštného průtoku, a do v korytě a u dna se občas musí prohrábnout, než se dostane do nádrže, tam to stojí víc. Jo, a maličkost, ty živiny sinicím třeba v brněnské přehradě přikrmujete i těmi ohňostroji. V těch obcích nad přehradou ještě čistírny odpadních vod nestojí. Tož, demokraty besme měli, teď je ještě třeba naučit je pracovat. ( TGM ).

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down