Portugalští aktivisté vytvořili na náměstí v Lisabonu hromadu z nedopalků

Ekologičtí aktivisté vytvořili na hlavním náměstí v Lisabonu hromadu z asi 650 000 sesbíraných nedopalků. Chtěli tím tak upozornit na problém, který odhazování nedopalků představuje.

"V cigaretových nedopalcích je plast, hodně lidí to neví," vysvětlil Andreas Noe, zapálený surfař původem z Německa, který stojí za iniciativou. Upozornil, že cigaretové špačky tak přispívají ke znečištění prostředí plasty.

"Jeden malý nedopalek je dobrým příkladem toho, jak každý může začít jednat, nejde jen o otázku nedopalků, ale potažmo i o problémy související s oceány a klimatickou krizí," řekl také.

Nevládní organizace a jednotlivci se předtím zapojili do jeho výzvy a nasbírali tolik nedopalků, že jimi naplnili 40 sudů od piva. Posléze jejich obsah vysypali na plachtu a vytvořili tak rozměrnou hromadu ze špačků. Na tu vylezl Noe s plynovou maskou na obličeji, kterou se chtěl chránit před toxiny v nedopalcích.

Noe se do Portugalska přistěhoval před šesti lety. Původně pracoval jako molekulární biolog, ale profese zanechal, aby se mohl plně věnovat ochraně životního prostředí. Před dvěma lety už uspořádal podobnou akci, tehdy nasbíral za dva měsíce asi milion nedopalků.*

-čtk-

Foto: AFP

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down