Poplatky za užívání silnic

Evropský parlament navrhuje, aby členské státy EU mohly těžkým nákladním automobilům ukládat poplatky nejen za náklady na infrastrukturu, jak je tomu v současnosti, ale i za znečištění ovzduší a za hluk. Budou moci stanovit pro těžká nákladní vozidla poplatky v různé výši (až do 175 %) v různou...

Evropský parlament navrhuje, aby členské státy EU mohly těžkým nákladním automobilům ukládat poplatky nejen za náklady na infrastrukturu, jak je tomu v současnosti, ale i za znečištění ovzduší a za hluk. Budou moci stanovit pro těžká nákladní vozidla poplatky v různé výši (až do 175 %) v různou denní dobu. Návrh obsahuje rovněž možnost vyčlenit specifické finanční prostředky, takže bude možné přidělit nové příjmy z poplatků na investice do zlepšení dopravní infrastruktury.


Podle místopředsedy Evropské komise Siim Kallase přimějí nové předpisy provozovatele více investovat do efektivnější logistiky, méně znečišťujících vozidel a udržitelnější dopravy obecně.

V praxi by poplatky za externí náklady představovaly 3-4 centy za kilometr v závislosti na Euro třídě vozidla, poloze komunikace a míře přetížení. Poplatky budou muset být vybírány prostřednictvím elektronických systémů, jež mají být na úrovni EU do roku 2012 plně interoperabilní.

Nový systém vyměří kamionům poplatky i za znečišťování ovzduší a hluk.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *