Z letošního na příští rok dojde k masivnímu zdražování poplatků za odpady, ke kterému se uchýlilo mnoho měst a obcí v Česku. Rostoucí náklady na odpadové hospodářství všeobecné zvyšování cen vede radnice nejen k větším úsporám, ale nevyhnutelně také k navyšování poplatků. Zachování poplatku nebo mírné meziroční skoky v řádech desítek korun si tak už na mnoha místech nemohou samosprávy dovolit.
Někde se bude platit jednou tolik
Například poplatek za vyvážení popelnic a svoz odpadu ve dvacetitisícovém Náchodě od příštího roku většině lidí zdraží dvojnásobně na 900 korun. Již nyní sice základní tarif činí 900 korun, ale při uhrazení poplatku do konce února je taxa 450 korun. Této možnosti využívá přes 80 % poplatníků. Od roku 2024 již sleva za včasné placení poplatku nebude. Dotace města na odpadové hospodářství však podle vedení radnice za posledních deset let vzrostla násobně na loňských více než 15 milionů korun ze čtyř milionů korun v roce 2014. Celkové náklady města na systém odpadového hospodářství loni dosáhly 26,7 milionu korun, zatímco v roce 2014 činily necelých 16 milionů korun. Příjmy systému jsou od roku 2014 trvale kolem 12 milionů korun.
Také Poděbrady se chystají zvýšit od příštího roku poplatek za svoz odpadu na dvojnásobek, a to na 1000 korun. V letech 2009 až 2021 činil roční poplatek 650 korun, od loňského roku platí lidé 500 korun. „Od roku 2017 dochází k meziročnímu prohlubování rozdílu mezi náklady na svoz komunálního odpadu a příjmy. I po navýšení na 1000 korun bude město doplácet na odpadové hospodářství zhruba 75 procent z celkových nákladů,“ uvedl místostarosta Miroslav Holas (Naše Poděbrady). Loni dalo město za svoz komunálního odpadu přes 35,5 milionu korun, z poplatků od lidí získalo zhruba 6,6 milionu korun.
Stejné to bude v Uherském Hradišti, kde se cena za odpady zvedne z 500 na 1000 korun. Poplatek se příští rok zvýší také v dalších městech Zlínského kraje, například v Otrokovicích se zvýší sazba ze 480 na 720 korun. Krajské město Zlín od letoška zvýšilo roční poplatek za svoz odpadu z 600 korun na 900 korun.
Výraznější zdražení pocítí také lidé v Mělníku, kde se poplatek za odpady zvedne z 800 na 1200 korun ročně. Senioři od 70 let a děti zaplatí 1000 korun za rok, letos platili 700 korun. Město letos vybere na poplatcích přes 13 milionů korun, po zdražení by to mělo být téměř 16 milionů korun. Ve městě jsou obyvatelům k dispozici čtyři sběrné dvory. Vedení Mělníka proto chce, aby se obyvatelé více na nákladech podíleli.
Ke zdražení poplatku za odpad nedávno přistoupilo například Nové Strašecí na Rakovnicku, a to o třetinu na 800 korun ročně s platností od roku 2024. Přiblíží se tak cenám v okolních městech a sníží se doplatek města na odpadové hospodářství. V nedalekém Rakovníku platí lidé 960 korun, ve Slaném 750 korun. Kladno letos poplatek za svoz odpadů nevybírá, vedení města tak chtělo ulevit obyvatelům, na které dolehly vysoké ceny energií a další zdražování. Roční poplatek v Kladně je jinak stanovený na 780 korun. Podle mluvčího radnice Víta Herala jej budou obyvatelé zřejmě příští rok platit, o výši ještě bude jednat vedení města na konci letošního nebo na začátku příštího roku.
Roční poplatek za odpad stoupne také v Tanvaldu na Jablonecku. Letos obyvatelé platili 720 korun, příští rok to bude 1020 Kč. „Úprava ceny je podle skutečných nákladů a ty nezvyšuje město, ale městu jsou zvyšované prostřednictvím svozové firmy či vládního konsolidačního balíčku,“ řekl starosta Vladimír Vyhnálek (Volba pro město). V Libereckém kraji je Tanvald podle dostupných informací nejspíš prvním městem, kde roční sazba na tomto poplatku přesáhne 1000 korun. Podle starosty dosáhly loni náklady na odpadové hospodářství ve městě téměř osmi milionů korun a město se na tom podílelo skoro třemi miliony.
Zavedení poplatku po dlouhých letech
Poplatek za svoz odpadu příští rok zvýší i některá další města v Libereckém kraji. Nejvýraznější změna čeká obyvatelé České Lípy, kteří tento poplatek začnou platit po 14 letech. Za svoz a likvidaci odpadu ve třetím největším městě v kraji zaplatí obyvatelé příští rok 960 korun. Skoro o dvě třetiny stoupne roční sazba v Doksech na Českolipsku, a to z 520 na 840 korun. V Jilemnici bude nárůst zhruba čtyřicetiprocentní z 560 na 780 korun. O čtvrtinu více než letos zaplatí obyvatelé Turnova. Základní roční poplatek za osobu radnice čtvrtého největšího města v kraji zvýší po 11 letech z 660 na 840 korun.
Po deseti letech zvednou poplatky za odpad také v Holicích na Pardubicku. Místo současných 600 korun na osobu budou lidé platit 840 korun ročně. Částka je kompromisem mezi maximální možnou cenou 1200 korun a dosavadním poplatkem, řekl starosta Ondřej Výborný (Holice sobě). „Jedná se o zvýšení o 20 korun na měsíc a osobu. Město i tak bude na likvidaci odpadů doplácet okolo čtyř milionů korun za rok, bude záležet na tom, jak budou občané odpady třídit,“ uvedl Výborný.
I Kroměříž zvedne poplatek, který lidé platí už od roku 2004. Dosud je to 492 korun, a nově se jeho základní sazba zvýší na 840 korun. „Letos bude město doplácet zrhuba 33 milionů korun. Poplatek zvyšují i jiná města, nemohla se tomu vyhnout ani Kroměříž,“ uvedl starosta Tomáš Opatrný (ANO). I přes zvýšení poplatku bude město příští rok z rozpočtu doplácet na odpadové hospodářství zhruba 25 milionů korun
Naopak zvyšovat poplatek nebudou podle vedení měst například v Kolíně, kde lidé ročně platí 800 korun, nebo v Mladé Boleslavi, kde roční poplatek vyjde na 400 korun. Také v Písku zaplatí obyvatelé stejně jako letos 440 korun. Písek tak bude patřit na jihu Čech k městům, kde bude poplatek nejnižší. „Písek ročně na odpadové hospodářství vynaloží 28,5 milionu korun, na poplatcích vybere jen necelých 12 milionů. Tento segment tak dotujeme ze zhruba 57 procent," řekl místostarosta Josef Soumar (Piráti). Dodal, že pokud by město chtělo náklady na odpadové hospodářství plně pokrýt z poplatku, musel by činit 1028 korun. Radnice částku zachovává na stejné úrovni od roku 2018.*
-red-