Pomáháme firmám s dotacemi

Ceny energií netrápí pouze běžné klienty, ale těžké časy zažívají i firmy. Snížit závislost na ruské energii lze i zvyšováním energetické účinnosti a rozvojem obnovitelných zdrojů, což nyní Evropská unie podporuje.

O energetické dotace je zájem a našim firemním klientům s nimi pomáhá naše ČSOB EU Centrum, které vede Jakub Tomaštík, který má za 16 let, co se dotacím věnuje, za sebou již více než 800 projektů.

Národní plán obnovy

Společnosti si stále více uvědomují, že pro to, aby zůstaly konkurenceschopné, musí investovat do nových technologií. Podporu z Národního plánu obnovy (NPO) však komplikuje jak nepříznivý vývoj na trhu, tak i nadbytečná administrativa, která vše prodlužuje, a žádosti mohou nabírat i mnohaměsíční zpoždění. Pouze pro čisté zdroje energie je v NPO vyčleněno 190 miliard korun. Prostředky v dotačních programech jsou, času na jejich vyčerpání je málo, a do toho i dlouhé čekací lhůty od výrobců například solárních panelů a jejich neustále se zvyšující cena. Jak z toho ven?

ČSOB EU Centrum

Stále více klientů se proto obrací na ČSOB EU Centrum, které pomáhá firmám nalézt optimální řešení jejich situace. Pomáháme s výběrem i vyřízením dotačního programu či s volbou vhodného typu obnovitelného zdroje energie, ať již jde o solární panely, geotermální zdroje, biomasu, vítr, vodu, či zařízení na energetické využívání odpadu. Firmám, které nad něčím takovým uvažují, nabízíme přímou finanční podporu až do výše 150 000 korun na přípravu projektu. Žadatelé mohou dále využít náš Energy Grant na energetický audit či nový zvýhodněný úvěrový ČSOB Sustainable Finance program, který jsme spustili začátkem dubna a nabízíme ho všem podnikům investujícím do udržitelnosti svého podnikání.

Ing. Petr Kopeček, manažer sektoru zemědělství ČSOB

ČSOB Sustainable Finance Program

V kostce se jedná o zvýhodněné financování pro udržitelné projekty. Konkrétně ČSOB Sustainable Finance Program reaguje na potřeby podnikatelů, kteří plánují udržitelné nebo energeticky úsporné změny byznysu či provozu. Zvýhodněné financování lze využít například na instalaci fotovoltaiky, tepelných čerpadel či zařízení na energetické využívání odpadu, na investice do zlepšení energetické účinnosti nebo třeba na udržitelné zemědělství a ekologickou dopravu.

Výhody programu

Mezi hlavní výhody programu lze zařadit zvýhodněnou úrokovou sazbu investičního úvěru. Další výhodou programu je možnost zařazení do programu všech klientů podnikajících na celém území České republiky, bez ohledu na velikost firmy a její zaměření a možnost kombinace programu s dalšími programy. Jedná se například o kombinaci s dalšími programy EU a národními programy Národní rozvojové banky (NRB).

Jaké jsou obecné předpoklady a požadavky programu?

Do programu mohou být zařazeny pouze nové transakce, přičemž minimální výše úvěru je stanovena na pět milionů Kč. Zdroje jsou určeny pouze na investiční úvěry a délka úvěru nesmí překročit ekonomickou a technickou životnost projektu. Program zahrnuje podporu jak pro nové transakce, tak i pro případ refinancování úvěrů od jiných bank i z vlastních zdrojů.

Jaké jsou podporované investice?

Mezi podporované investiční záměry lze zařadit výrobu obnovitelné energie (fotovoltaika, tepelná čerpadla, biomasa…). Dále oblast energetické účinnosti, tj. zlepšení energetické účinnosti, energeticky úsporné renovace a stavby apod. Dalšími podporovanými oblastmi jsou zemědělství a biohospodářství, ekologická doprava, sběr, přeprava a zpracování tuhého odpadu, voda a odpadní voda a výroba nízkouhlíkových technologií. V neposlední řadě také investice do životního prostředí zaměřené na přizpůsobení se klimatu, oběhovou ekonomiku, baterie atd.

Jak získat ČSOB Sustainable Finance Program?

Pro bližší informace kontaktujte svého bankéře nebo navštivte pobočku ČSOB. Další informace a kontakty lze nalézt také na webové stránce www.csob.cz.*

ČSOB

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down