Polsko se chce zbavit starých aut

Polská vláda se nechystá na zavedení šrotovného, naopak plánuje zavést pro stará auta ekologický poplatek. Ten by měl zastoupit jednorázovou daň, která se platí u nových vozů a všech ze zahraničí dovezených aut. Ekologická daň se má týkat všech osobních automobilů do 3,5 tuny. Její výše by závisela...

Polská vláda se nechystá na zavedení šrotovného, naopak plánuje zavést pro stará auta ekologický poplatek. Ten by měl zastoupit jednorázovou daň, která se platí u nových vozů a všech ze zahraničí dovezených aut. Ekologická daň se má týkat všech osobních automobilů do 3,5 tuny. Její výše by závisela na objemu škodlivých emisí vypouštěných do ovzduší, druhu paliva a objemu motoru. Ekologický roční poplatek v Polsku může činit u patnáctiletého vozu až 3000 zlotých (18 000 Kč). Ti, kteří koupí nový malý automobil, by zaplatili podle ministerstva okolo 100 zlotých (600 Kč).

Vláda chce tímto způsobem omezit dovoz ojetých vozidel ze Západu. Dovozem a opravou těchto aut se podle odhadů v Polsku živí až 200 000 lidí, což je dvakrát více, než kolik lidí zaměstnává celý automobilový průmysl v Polsku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *