Politici ve francouzském Brestu jednali o ochraně moří i znečištění plasty

Politici ve francouzském přístavním městě Brest na summitu One Ocean jednali o udržitelné a trvalé ochraně moří. Setkání svolal francouzský prezident Emmanuel Macron v rámci francouzského předsednictví Rady Evropské unie. Představitelé EU, OSN a asi třicítky zemí hledali cesty, jak zabránit nadměrnému rybolovu nebo znečištění oceánů plasty, informovaly zahraniční agentury.

Skupina evropských rozvojových bank plánuje zdvojnásobit finanční obnos, který poskytuje na boj proti znečišťování oceánů plastovým odpadem, na čtyři miliardy eur (97,6 miliard korun). Iniciativa Čisté oceány, kterou vedou francouzská a německá rozvojová banka a Evropská investiční banka, původně slibovala dvě miliardy eur do roku 2025, ale většina této částky již byla použita na projekty na Srí Lance, v Číně nebo v Egyptě.

Francouzská lodní přepravní společnost CMA CGM se na summitu zavázala, že od 1. června přestane na svých plavidlech přepravovat plastový odpad, aby tak přispěla k boji se znečištěním a zabránila dovozu plastu do zemí, kde není zajištěna jeho recyklace. Firma aktuálně přepraví plastový odpad o objemu asi 50 000 kontejnerů ročně, uvádí Reuters.

Akce se osobně zúčastnili egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, jehož země bude letos hostit každoroční klimatický summit OSN, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, zvláštní vyslanec USA pro klima John Kerry a několik dalších afrických a evropských lídrů. Další politici se ke konferenci připojili prostřednictvím videa.

Von der Leyenová v Brestu vyzdvihla posun v jednání o smlouvě na ochranu volného moře, které nespadá pod jurisdikci žádného státu. Jednání přerušená pandemií covidu-19 opět započala, pokračovat budou v březnu v New Yorku, uvedla AFP.

Agentura UNESCO v Brestu oznámila záměr zmapovat do roku 2030 nejméně 80 procent světového mořského dna. Aktuálně vědci probádali jen asi 20 procent.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down