Policie stíhá odpadovou firmu z krácení daní se škodou 3,76 miliardy korun

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) začala stíhat firmu AVE CZ z krácení daní kvůli nakládání s odpady. Na policejním webu to uvedl mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Kriminalisté vyčíslili škodu na 3,76 miliardy korun. Zahájení trestního řízení je podle AVE CZ nepodložené a postavené na chybných závěrech policie, podala proto stížnost. Stanovenou škodu označila za virtuální.

Jednu právnickou osobu NCOZ stíhá pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, a to v souvislosti s nakládáním s odpady, uvedl Ibehej. "Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze," dodal. "Můžeme potvrdit, že policejní orgán zahájil trestní stíhání společnosti AVE CZ jakožto právnické osoby v souvislosti s údajnými trestnými činy spojenými s výběrem poplatků za odpady na skládkách," sdělila firma.

Detektivové jsou přesvědčení, že AVE CZ porušila zákon o odpadech na skládkách v Benátkách nad Jizerou, Čáslavi, Hořovicích a Mšenu, píšou Lidovky.cz. Podle vyšetřovatelů vznikla státu škoda 2,3 miliardy korun. Další stovky milionů firma údajně neodvedla dotčeným obcím. V případě Čáslavi jde téměř o miliardu korun, škoda 437 milionů vznikla Benátkám nad Jizerou, Hořovice přišly o 33 milionů a Mšeno o 16 milionů Kč.

AVE CZ podle policie obcházela daňovou povinnost minimálně v letech 2016 až 2020. "Jako provozovatel skládek měla podle zákona o odpadech povinnost vybírat poplatky za uložení odpadů na skládku a odvádět je příjemci poplatku, přičemž AVE tuto povinnost úmyslně neplnila," cituje server z textu obvinění. Proti nedostatečným platbám za ukládání odpadu opakovaně vystupovali starostové dotčených obcí.

AVE CZ uvedla, že naprosto odmítá, že by se dopustila jakékoli trestné činnosti. "Zahájení trestního řízení je nepodložené a postavené na zcela chybných závěrech Policie ČR. Společnost AVE CZ podala proti zahájení trestního stíhání stížnost a proti postupu policejního orgánu se bude dále bránit všemi dostupnými právními prostředky," oznámila.

Jednáním, které je jí nyní vytýkáno, se AVE CZ o nic neobohatila, nezískala žádnou výhodu ani nezpůsobila nikomu žádnou újmu, uvedla firma. "Údajná výše škody je zcela virtuální," napsala. "Společnosti AVE CZ je nesprávně přičítána k tíži nejednoznačnost zákona, díky níž se nyní správní orgány snaží zpětně změnit svůj výklad povolení k provozu skládek, která dříve schválily," dodala.

Detektivové NCOZ loni v březnu zasahovali ve firmě AVE a snažili se zajistit dokumenty spojené se skládkováním. V případě pravomocného rozsudku společnosti hrozí až zákaz činnosti.

Většinovým akcionářem AVE je společnost EP Industries (EPI), ve které v minulosti vlastnil majoritní podíl podnikatel Daniel Křetínský. Nyní Křetínský drží nepřímo asi 37 procent EPI a nevykonává ve skupině manažerskou kontrolu, podle obchodního rejstříku je Křetínský předsedou dozorčí rady EPI. Ve výroční zprávě AVE CZ odpadové hospodářství za loňský rok je jako společník s většinovým podílem na základním kapitálu firmy označena společnost Andelta. EPI je zmiňována jako ovládající osoba, která společnost AVE CZ odpadové hospodářství prostřednictvím firmy Andelta ovládá. Jediným akcionářem Andelty je podle obchodního rejstříku firma Piramel Enterprises Limited z Kypru.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down