Pokuty za jedovatý odpad

Peněžité tresty od 25 do 70 tisíc korun dostali u domažlického soudu manažeři stavební firmy a jejich pomocníci za nelegální uložení tisíce tun jedovatého odpadu ze staré železnice v České Kubici. Osm obžalovaných mužů soud uznal vinnými z ohrožení životního prostředí, když vytěžený materiál ze...

Peněžité tresty od 25 do 70 tisíc korun dostali u domažlického soudu manažeři stavební firmy a jejich pomocníci za nelegální uložení tisíce tun jedovatého odpadu ze staré železnice v České Kubici.

Osm obžalovaných mužů soud uznal vinnými z ohrožení životního prostředí, když vytěžený materiál ze starého drážního tělesa nechali místo na skládku nebezpečného odpadu navézt na volné prostranství v blízkosti vodního zdroje na okraj Chráněné krajinné oblasti Český les.


Mezi odsouzenými je i zaměstnanec Státního zkušebního ústavu, který odebíral a následně zkoumal vzorky vytěžované zeminy. Ten vydal osvědčení o tom, že materiál je nezávadný, přičemž zkreslil údaje o množství škodlivin a toxických látek v něm obsažených.

„Rozbor ukázal zvýšený obsah ropných látek a dalších jedů. Například u arzenu jsme naměřili překročení limitu až o 173 procent,“ konstatoval šéf plzeňského pracoviště ČIŽP Zbyněk Sevelka. Za to firma dostala od inspekce více než třímiliónovou pokutu.

Podle deníku Právo skončila část nebezpečného odpadu na pozemku v areálu firmy, kterou spoluvlastní starosta České Kubice Vladimír Koranda (SNK). „Chtěli jsme materiál použít jako podkladní vrstvu pro stavbu asfaltových cest. Bylo to pro nás výhodné, protože firma, která nám ho dodala, za něj nic nechtěla. Deklarovala nám to jako použitý výrobek s certifikátem o kvalitě, který vydal státem uznávaný zkušební ústav,“ reagoval už dříve Koranda.

Materiál z drážního tělesa skončil místo na skládce uprostřed lesa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *