22.08.2020 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pokuta za zavezení biotopu na Pardubicku odpadem stále není pravomocná

Ani po čtyřech letech nenabyla právní moci pokuta, kterou společnost Skládka Elzet dostala za zavezení cenné přírodní lokality u Mikulovic na Pardubicku stavebním odpadem. Biotop tak byl drasticky poškozen. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) firmě roce 2016 uložila pokutu 1,5 milionu korun. Společnosti ji sice zaplatila, soud však sankci zrušil a vrátil k novému projednání.

Inspekce zohlednila připomínky správního soudu a vydala letos v červenci opět rozhodnutí o uložení pokuty za porušení zákona o ochraně přírody a krajiny, nyní ve výši 1,4 milionu korun. "Subjekt se odvolal a 24. července byla věc předána k rozhodnutí odvolacímu orgánu, ministerstvu životního prostředí," uvedla mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

Firma Skládka Elzet dostala v minulosti i další pokutu za porušení zákona o odpadech a zákona o ochraně přírody a krajiny. Inspekce řízení letos v květnu zastavila, protože odpovědnost za oba přestupky kvůli promlčení zanikla.

V lokalitě se v minulosti vyskytovalo šest zvláště chráněných živočišných druhů. ČIŽP se skládkou Blato zabývala už mnohokrát. Před lety stál jednatel firmy Luděk Zahradník kvůli obžalobě z vyhubení tří druhů chráněných živočichů i před soudem, po několika odvoláních ho soud v roce 2009 obvinění zprostil.

Zahradník od konce 90. let s povolením úřadů zavážel hliník z cihelny Blato stavebním odpadem. Později, kdy byly v místě objeveny vzácné druhy živočichů a zavážení bylo omezeno, na tuto činnost potřeboval výjimku ministerstva životního prostředí z ochranných podmínek zvláště chráněných druhů živočichů. I když ji dvakrát získal, pokaždé byl proti ní podán rozklad a nikdy nenabyla právní moci. Přírodní lokalitu později také z velké části zničila stavba státní silnice I/37.

(ČTK, red)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down