Pohádka o ISPOP

V redakčním e-mailu se někdy v záplavě spamu objeví opravdové perly. Nedávno k nám takto dorazila "pohádka" od Ing. Petra Nováka, zástupce ředitele pro ekologii společnosti Termizo, a. s. Jelikož se dotýká věcí, které trápí mnoho lidí z oboru, přetiskujeme ji jen s minimální úpravou (red).

Asi jedenáct let vyplňuji hlášení v odpadovém hospodářství v liberecké spalovně TERMIZO, a. s. Tak jsem prošel dřevní doby, kdy první počítačové programy Provozní evidence (Rezzo) vytvořil tým Kvasar, Koneko, a pan Michálek z ČHMGÚ – spolehlivě fungovaly. Potom již nastala každoroční éra „kutilů“, kteří pod vedením MŽP bystřili svůj ostrovtip na dalších výpočetních systémech. Kupodivu se vždy dolaďovaly zrovna v době, kdy bylo zapotřebí je naplňovat daty jednotlivých provozovatelů. Většinou systémy nefungovaly, ale tomu se dalo snadno odpomoci, když je člověk začal používat až těsně před koncem termínu. Musel však mít dobré nervy. Čas běžel a systém počítačové evidence se stále zlepšoval. Operátor na Helpline se nějak jmenoval a bylo možné s ním hovořit lidským hlasem. Zdánlivě neřešitelný problém s funkcí interaktivního formuláře se vyřešil tím, že jste mu ho poslali mailem, on ten zlobivý údaj opravil a vrátil ho zpět. A bylo hotovo.

Loni už byl systém ISPOP poměrně dobře stabilizovaný. Na Helpline měla sedět spousta vyškolených a kvalitních operátorů. Pak se to nějak pokazilo: když jsem v 11 hodin volal, dozvěděl jsem se, že systém je nyní mimo pracovní dobu. Konspirativně jsem zavolal na Cenia a dozvěděl jsem se, že ta paní šla zrovna na oběd.

Ale už se začaly objevovat zdravé trendy. Když jsem v roce 2011 při hlášení Provozní evidence zjistil, že máme zamčený nepovinný údaj o instalovaném příkonu, který jsme zvýšili instalací druhé turbíny, trochu mně to zarazilo. Když mám autorizovaný přístup chráněný uživatelským jménem i heslem, mohli by mi úředníci více důvěřovat? Napsal jsem to do přílohy – a v letošním roce zase nic.

Letos je však laťka nasazena hodně vysoko. Systém ISPOP je nastaven daleko vlídněji a uživatelsky je ještě komfortnější. První hlášení (odpady, vody, provozní evidence) jsem zvládl rutinérsky bez pomoci.

Až IRZ se trochu pomotal. Stáhl jsem si předvyplněná data z loňska, což je další luxus. Vyplnil jsem je aktuálními údaji a všechno dobré. Protože jsme špičková spalovna, tak máme emise do ovzduší, půdy, vody, odpadních vod pod ohlašovacím limitem. Spočítal jsem bilance pro přenosy v odpadech (ty ČR jako jediná země v EU nutně potřebuje pro nějaké strategické účely?). Pak jsem kliknul na tlačítko kontrola on-line a všechno špatně. Zjistil jsem, že ISPOP není spokojen s tím, že u zřizovatele a provozovny je správně číslo popisné, ale chybí jedno číslo orientační (byly staženy předvyplněné údaje z loňska, kdy to nevadilo). No nic, je to nepovinný údaj, opravíme to. Ono to však nejde. Proč?

Pomůže nám určitě Helpline. Anonymní operátor chvíli tápe, ale pak mi poradí, že jsem si měl stáhnout jen základní data! Tak mu říkám: „Opravte to jedno číslo jako dřív“. To ovšem nejde!

Protože se nevzdávám tak snadno, zjistím na adresáři Cenia jméno šéfa. Operátor tedy za ním běží, ale po chvíli mi sdělí, že mají zakázáno poskytovat kontakty. No nic, existuje ještě e-mail. Formulář vyhlíží nedůvěryhodně, neví se jak ho odeslat, ale uvidíme. Byl jsem již trochu rozzuřen a tak jsem napsal slovo „předviplněné“. Snad proto se na mně ISPOP rozzlobil a za několik hodin mi napsal zcela nesmyslnou odpověď a navíc mi zakázal na tento mail odpovědět. Škoda, mohli jsme si ještě pokecat. Formulář jsem stáhl a vyplnil znovu. Nakonec ve velké spalovně má člověk spoustu volného času a aspoň se něco naučí.

Na příští rok by se to dalo v ISPOPu ještě vylepšit. Stačí, aby automat na Helpline měl nastavenu předvolbu na 20 nejčastějších otázek. Na mail nejprve automat napíše, že všichni operátoři jsou obsazeni a právě vyřizují dotazy klientů. Za dva dny odešle automat mail (na který se v žádném případě nesmí odpovídat): „Po vyhodnocení bylo zjištěno, že váš dotaz není relevantní“. A je to. 100 % českých správných odpovědí na stole.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *