03.02.2020 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Podzemní vodu v Turówě bude hlídat víc monitorovacích stanic

V okolí polského hnědouhelného dolu Turów u českých hranic se rozšíří síť vrtů, které zjišťují množství podzemních vod, o 16 nových stanic. Vláda schválila návrh, jehož cena vyjde na 600 000 korun za rok. Stát plánuje také monitoring ovzduší, hluku, otřesů či poklesu terénu v okolí dolu.

Resort životního prostředí vládě předložil materiál, který shrnuje vývoj situace, a zároveň informace o chystaných krocích. Právní opatření jsou podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) v gesci Libereckého kraje. Monitoring podzemní vody, ovzduší, hluku, poklesu terénu a otřesů pak zajišťuje stát. Chce získat informace o tom, jaké je nebezpečí, že se situace se suchem v okolí dolu Turów ještě zhorší.

"Potřebujeme mít zcela seriózní informace pro případné spory, protože Polsko uznalo, že pokud by byly ohroženy dodávky vody, tak je bude kompenzovat. Otázka je jak, jestli finančně, nebo dodávkami vody z jiných zdrojů," řekl novinářům Brabec před jednáním vlády. Celkově mají měření stát jednotky milionů korun.

V lednu vydalo regionální ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA, kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí. Brabec už dříve uvedl, že polské úřady v souhlasném stanovisku tvrdí, že rozšíření těžby v Turówě nebude mít na české občany žádný vliv. Česko má opačný názor a pouze na polská ujištění se nemůže spoléhat, proto chce i prostřednictvím Evropské komise vyvíjet na Polsko další tlak, aby svůj postoj změnilo.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down