Podpora sanačních projektů se blíží. Na žadatele čeká 500 milionů korun

Žádosti o dotace na sanaci kontaminovaných lokalit bude možné podávat od konce ledna příštího roku. Podporu získají projekty na ozdravení nejvážněji kontaminovaných lokalit, u kterých byla analýzou rizik ověřena kontaminace představující neakceptovatelné riziko pro lidské zdraví, vodní zdroje či ekosystémy.

O podporu je zájem

Plánovaná výzva navazuje na předchozí stejnojmennou, u níž příjem žádostí skončil 31. srpna 2023. „V této výzvě bylo podpořeno 12 projektů za 785 milionů korun, žádný z nich nebyl dokončen, finanční prostředky zatím nebyly proplaceny,“ upřesňuje k ukončené pobídce Stanislava Beyerová, vedoucí oddělení komunikace Státního fondu životního prostředí ČR. Pro období 2021–2027 nabízí Operační program Životní prostředí (OPŽP) celkem 150 milionů eur na řešení ekologických zátěží. Jde o opatření týkající se průzkumu rozsahu znečištění horninového prostředí a rizik s ním spojených, včetně návrhu efektivního řešení (1.6.7) a opatření vztahující se k odstranění rizik kontaminace ohrožující lidské zdraví, vodní zdroje nebo ekosystémy a rekultivace starých skládek (1.6.8). Programový dokument, který určuje pravidla pro projekty, schválila Evropská komise v létě 2022. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) plánuje vyhlašovat minimálně jednu výzvu ročně pro každé opatření.

Příjem žádostí u plánované výzvy začne 29. ledna příštího roku. V této výzvě mohou žádat vlastníci či nájemci zasažených území a subjekty nakládající s odpady – kraje, města obce, fyzické i právnické osoby, organizační složky státu, příspěvkové organizace, školy, církve, nadace, SVJ apod. „Předpokládaná alokace je 500 milionů korun s možností navýšení, podpora by měla pokrýt 50–85 procent výdajů, v závislosti na typu žadatele,“ informuje Beyerová. Díky přiděleným prostředkům se OPŽP stává jedním z hlavních finančních zdrojů pro řešení ekologických problémů. Opatření, známá jako Analýzy rizik (1.6.7) a Sanace ekologických zátěží (1.6.8), navazují na podobné procesy z předchozích programovacích období. Podpora projektů se liší podle závažnosti kontaminace a plánovaného využití lokality.

Míra podpory je následující: 85 procent pro analýzy rizik a nejzávažněji kontaminované lokality sanované ve veřejném zájmu, 70 procent pro brownfieldy určené k průmyslovému využití a 50 procent pro brownfieldy určené k obytné výstavbě. „Konkrétní podmínky budou oznámeny až v době vyhlášení výzev,“ konstatuje vedoucí oddělení komunikace a dodává, že detaily SFŽP zveřejní v polovině ledna 2025. Zájemci se se svými dotazy mohou obracet na Státní fond životního prostředí prostřednictvím kontaktního formuláře na webu programu OPŽP. Příjem žádostí končí 14. listopadu 2025.

Závažná kontaminace

Projekty realizované v rámci opatření 1.6.8 podporují lokality, kde průzkumné práce odhalily závažnou kontaminaci, která představuje reálná rizika pro lidské zdraví nebo ekosystémy, případně omezuje využití pozemků k jiným účelům. Tyto lokality mají v databázi SEKM obvykle prioritu A3, A2 nebo, v případě brownfieldů, i A1. Databáze SEKM (Systém evidence kontaminovaných míst) poskytuje jednotnou databázi pro posuzování rizikovosti lokalit a určení priorit při jejich sanaci. Obsahuje informace o stavu kontaminace, provedených průzkumech, navržených sanacích a dalších relevantních údajích. Je přístupná nejen pro orgány státní správy, ale i pro odbornou a laickou veřejnost prostřednictvím internetu.

Na základě doporučení z Analýzy rizik se zpracovává projekt sanace, který je předán Ministerstvu životního prostředí (MŽP) k posouzení a vydání závazného stanoviska. Toto stanovisko popisuje aktuální stav lokality, navržený postup prací, cílové limity, kterých má být dosaženo, a podmínky, za kterých MŽP souhlasí s realizací projektu.

Doplňkovým typem projektů pod opatřením 1.6.8 jsou lokality starých skládek. Tyto skládky sice nepředstavují zásadní riziko pro okolní ekosystémy nebo zdraví obyvatel, ale je nutné zamezit vsakování srážek do tělesa skládky, aby se zabránilo promývání uložených odpadů a vyplavování nebezpečných látek mimo skládku.*

Hana Tomášková

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down