Podpora centru v Karviné

Podle ministryně životního prostředí Rut Bízkové je ministerstvo připraveno finančně podpořit výstavbu spalovny neboli krajského integrovaného centra na energetické využívání odpadů v Moravskoslezském kraji. Kraj s dalšími pěti městy ho chce postavit v areálu bývalého dolu Barbora v Karviné....

Podle ministryně životního prostředí Rut Bízkové je ministerstvo připraveno finančně podpořit výstavbu spalovny neboli krajského integrovaného centra na energetické využívání odpadů v Moravskoslezském kraji. Kraj s dalšími pěti městy ho chce postavit v areálu bývalého dolu Barbora v Karviné. Čtyřicet procent z nutných pěti miliard by přitom měla pokrýt dotace z evropských fondů, stát by se měl spolupodílet deseti procenty, zbytek má pokrýt úvěr od Evropské investiční banky, který už je předjednán.

„Je reálné, že ty peníze kraj získá. Počítáme s tímto projektem. Záleží ale na tom, zda se projekt včas připraví. Musí být realizován do podzimu 2015, dokdy je možné peníze čerpat,“ konstatovala Bízková na konferenci Odpady 21 v Ostravě.

Krajské centrum má ročně zpracovat dvě stě tisíc tun odpadu a produkovat elektřinu a teplo. O toto množství vyrobeného tepla se pak má snížit výkon sousední teplárny, která využívá černé uhlí. Tím se podle zástupců projektu sníží emise v dané lokalitě.

Spalovna podle svých zastánců zlepší stav emisí v Karviné

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *