Photon Water a Jihostroj společně bojují proti PFAS. Účinnost jejich opatření? 99,5 procenta!

Na dubnovém semináři nazvaném VĚČNÉ CHEMIKÁLIE PFAS – zdravotní a bezpečnostní hrozby, nové limity a zásadní změny pravidel v EU, připravenost ČR, který se uskutečnil ve Valdštejnském paláci v Praze, sídle horní parlamentní komory, se přední odborníci na tuto problematiku shodli, že Česká republika musí urychlit přijímání opatření pro omezení výskytu látek obsahujících perfluorované a polyfluorované sloučeniny (PFAS). Hlavním důvodem jsou závažná zdravotní rizika plynoucí z kontaminace půdy a vod a dalšího styku s těmito látkami. Příklad průmyslové dekontaminace látek PFAS v české praxi, i němž se na semináři rovněž hovořilo, nyní představujeme podrobněji.

Perfluorované a polyfluorované sloučeniny (PFAS) jsou velkou skupinou široce používaných, průmyslově vyráběných chemických látek, které se však hromadí v lidském těle a v životním prostředí. Přirozenými procesy jsou v přírodě takřka nerozložitelné, proto jsou nazývány “věčnými chemikáliemi“.

PFAS zvyšují odolnost předmětů proti vodě a vlhkosti, mastnotě a nečistotám, z tohoto důvodu jsou obsaženy např. v kobercích, čalounění, textilu a obuvi, zejména v outdoorovém nepromokavém oblečení a obuvi (Gore-Tex aj.) a jsou součástí nepřilnavých povrchů na kuchyňském náčiní a nádobí (např. teflon), obalů na pokrmy s sebou apod. PFAS snižují tření a povrchové napětí, jsou chemicky a teplotně odolné, čehož se využívá při výrobě polovodičů, kosmetiky, lékařských zařízení, přípravků na ochranu rostlin, čisticích a leštících prostředků, přísad do krmiv, léčiv, barev a hasicích pěn používaných pro hašení požárů kapalných hořlavin.

Mezi místa nejvíce kontaminovaná látkami PFAS patří chemické závody, letiště a vojenské základny. Problém se však týká i velkého množství průmyslových podniků.

V Česku se látkami PFAS zabývá hned několik vědeckých pracovišť a neziskových organizací a firmy vyvíjejí technologie na filtraci a dekontaminaci těchto látek. Na semináři, který se v režii Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR této problematice věnoval, byly mj. v podání Radka Macha, ředitele infrastruktury společnosti Jihostroj, představeny průběh a výsledky první průmyslové dekontaminace látek PFAS při využití české technologie. Podívejme se na tento příklad blíže.

Jak průmyslová dekontaminace PFAS v praxi funguje

Společnost Photon Water Technology s.r.o. (Photon Water), dceřiná společnost skupiny Photon Energy N.V. se sídlem v Liberci (WSE&PSE: PEN) – dále také jako „skupina“ či „společnost“, v těchto dnech oznámila, že úspěšně implementovala opatření na recyklaci průmyslových vod pro klienta Jihostroj s cílem účinného odstranění látek typu PFAS (per- a polyfluorované chemikálie nebo také „věčné chemikálie“), které představují závažné environmentální i zdravotní riziko.

Jsme hrdí na spolupráci s Jihostrojem při řešení kontaminace vod látkami PFAS. Naše technologie, dosahující účinnosti přes 99,5 %, představuje významný krok v ochraně životního prostředí a zdraví obyvatel. Naše partnerství ukazuje, jak ekologická řešení mohou přispět k udržitelnosti průmyslových procesů. Díky 70% míře recyklace vody zpět do výroby přinášíme jak ekologické, tak ekonomické výhody, a tím podporujeme udržitelnou budoucnost pro všechny,“prohlásil Georg Hotar, generální ředitel Photon Energy Group. 

Inovativní technologie odstraňování PFAS z vod vyvinutá společností Photon Water je založena na kombinaci membránových procesů a aplikací selektivních iontoměničů. Foto: Photon Water

V roce 2023 se v areálu jihočeské společnosti Jihostroj, tradičního českého výrobce pro vojenské i civilní letectví, uskutečnila pilotní fáze projektu, která ověřila funkčnost navržené technologie pro dva typy vod: odpadní vodu z galvanovny a dešťovou vodu z areálu závodu. Testování přineslo vynikající výsledky, které potvrdily vysokou účinnost navrženého řešení s účinností přes 99,5 %.

Na základě těchto výsledků byla mezi Jihostrojem a Photon Water uzavřena smlouva na dodávku kontejnerového systému in-situ (přímo v lokalitě kontaminace) pro recyklaci odpadní vody z galvanovny s technologií na odstranění PFAS. Přidanou hodnotou navržené technologie je zároveň 70% míra recyklace vody zpět do výrobního procesu, a tudíž návratnost investice v řádu několika let.

Zpracování a recyklace dešťové vody je ve fázi povolovacích procesů s realizací plánovanou v průběhu roku 2025.

Inovativní technologie odstraňování PFAS z vod vyvinutá společností Photon Water je založena na kombinaci membránových procesů a aplikací selektivních iontoměničů, přičemž se s vysokou účinností využívá jejich synergického čisticího efektu jak na permeátové, tak na koncentrátové straně procesu. Tímto způsobem je v konečném důsledku kromě odstranění PFAS látek s účinností přes 99,5 % dosaženo také vysoké míry recyklace vody zpět do výrobního procesu. Technologie je řízena průmyslovým počítačem s dálkovým dohledem a grafickým výstupem přímo v aplikaci Photon Matic pro online sledování a řízení procesu.

/zr/*

Na horním snímku: Záběr z jednání semináře VĚČNÉ CHEMIKÁLIE PFAS – zdravotní a bezpečnostní hrozby, nové limity a zásadní změny pravidel v EU, připravenost ČR, který byl 16. dubna uspořádán Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR v sídle horní parlamentní komory. Foto: Kancelář Senátu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down