Pěnový polystyren a jeho recyklace

Pěnový polystyren, tzv. EPS, patří v rámci tepelně izolačních výrobků mezi nejekologičtější materiály. Vyplývá to ze zprávy BREF, která se zabývala ekologickým dopadem stavebních materiálů, a mezi nimi i izolací na životní prostředí. EPS v ní dosáhl nejvyššího možného ratingu A+. Jednou z jeho...

Pěnový polystyren, tzv. EPS, patří v rámci tepelně izolačních výrobků mezi nejekologičtější materiály. Vyplývá to ze zprávy BREF, která se zabývala ekologickým dopadem stavebních materiálů, a mezi nimi i izolací na životní prostředí. EPS v ní dosáhl nejvyššího možného ratingu A+. Jednou z jeho důležitých vlastností je jeho bezpečnost ve všech fázích životního cyklu; od výroby, přes vlastní užití, až po recyklaci a opětovné využití. Jedná se o surovinu, která se v závislosti na stupni znečištění znovu využívá. Neznečistěný materiál lze opět použít při výrobě nových obalů či izolací (s výjimkou izolací, jako jsou desky EPS 70F pro vnější kontaktní tepelně izolační systémy tzv. ETICS, kde je použití cizího recyklátu vyloučeno). Zcela běžně se při výrobě pěnového polystyrenu do čerstvé suroviny přidávají nadrcené odřezky z vlastní výroby. Použitím moderních technologií je možné podíl recyklátu ještě zvýšit, aniž by to mělo vliv na kvalitu výrobku. Znečištěné výrobky z EPS je možné použít po nadrcení například do lehčených betonů, nebo je možné je recyklovat energeticky a získat tak novou energii třeba na vytápění.


U polystyrenu použitého na izolaci budov je recyklace problematická.

Komentáře ke článku 4

 • Martina Kotlánová

  Dobré dopoledne, obracím se na Vás s dotazem: jsme stavební firma, působíme v okolí Brna, směr Tišnov nejvíce a hromadí se nám pěnový polystyren ze staveb.
  Hledáme proto někoho, kdo jej vykupuje, recykluje atd.
  Můžete poradit?
  Děkuji mockrát za ochotu.
  S pozdravem
  Martina Kotlánová
  asistentka jednatele

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *