15.07.2020 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Parkování pro elektromobily a sdílená auta budou v Liberci zadarmo

Liberec od srpna nebude na svých parkovištích vybírat parkovné za stání elektromobilů a sdílených aut v rámci takzvaného carsharingu. Cílem je podpora ekologicky šetrné dopravy. Novinářům to řekl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).

Podmínkou pro bezplatné stání u elektromobilů je registrační značka EL. "Tato vozidla mohou parkovat na našich zpoplatněných stáních s automaty bezplatně bez jakékoliv další kartičky, anebo si ještě mohou vyřídit speciální elektrickou kartičku. A pak mohou parkovat i v takzvaných modrých zónách od 08:00 do 16:00," uvedl náměstek.

O značku EL mohou podle něj bezplatně žádat v registru vozidel majitelé aut na elektrický nebo vodíkový pohon, nebo i hybridní pohon, kdy hodnota emisí oxidu uhličitého je nejvýše 50 gramů na kilometr. Kolik takových aut asi po městě jezdí, náměstek neví. "Vlastním pozorováním se dá říci, že jsou to jednotky procent," řekl Šolc. Dva elektromobily využívá i radnice.

Na městských parkovištích v Liberci je asi 2200 parkovacích míst. Za hodinu se platí podle typu zóny od pěti do 40 korun. Bezplatně na nich budou moci stát i sdílená auta, která speciální značku nemají. "Sdílená vozidla mohou bezplatně parkovat v zónách placeného stání za podmínky, že budou mít vydanou parkovací kartu, která bude sloužit jako identifikace carsharingového vozidla," dodal Šolc.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down