Ovce, které neprodukují skleníkové plyny

Australští vědci se v rámci boje proti oteplování klimatu pokoušejí vyšlechtit ovce, které by říháním vylučovaly méně zplodin způsobujících oteplování ovzduší. Informoval o tom australský zpravodajský server ABC a ČTK. Zemědělství zodpovídá za 16 procent australského objemu skleníkových plynů....

Australští vědci se v rámci boje proti oteplování klimatu pokoušejí vyšlechtit ovce, které by říháním vylučovaly méně zplodin způsobujících oteplování ovzduší. Informoval o tom australský zpravodajský server ABC a ČTK.

Zemědělství zodpovídá za 16 procent australského objemu skleníkových plynů. Metan pocházející z chovných zvířat tvoří dvě třetiny tohoto množství. Podle Johna Goopyho z Průmyslového oddělení Nového Jižního Walesu 90 procent metanu produkovaného ovcemi, skotem a kozami vzniká v bachoru a ven se dostane říhnutím. Vědci proto doufají, že vyšlechtěním ovcí s nízkými emisemi metanu se jim podaří přispět ke snížení emisí skleníkových plynů. Výsledky na 200 ovcích zatím ukazují, že objem plynu souvisí s množství zpracované potravy.

Skot za rok „vyrobí“ asi 70 kilogramů metanu, ovce asi jednu desetinu toho množství. Vědci hledají přirozené odchylky, aby potom vyšlechtili populaci ovcí s nízkými emisemi metanu. Austrálie má z vyspělých zemí nejvyšší objem skleníkových plynů na hlavu.

Za značné množství metanu, produkovaného v Austrálii, mohou ovce

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *