Otevřený dopis klimatologů

Lidstvo musí přestat používat atmosféru jako skládku odpadu - žádají čtyři významní světoví klimatologové. Otevřený dopis adresovaný předním politikům, ekologickým organizacím a všem lidem podepsal Ken Caldeira z Carnegie Institute ve Washingtonu, Kerry Emanuel z Massachusetts Technology Institute,...

Lidstvo musí přestat používat atmosféru jako skládku odpadu – žádají čtyři významní světoví klimatologové. Otevřený dopis adresovaný předním politikům, ekologickým organizacím a všem lidem podepsal Ken Caldeira z Carnegie Institute ve Washingtonu, Kerry Emanuel z Massachusetts Technology Institute, James Hansen z Columbia University v New Yorku a Tom Wigley z australské University of Adeleide. Apelují v něm, aby svět podporoval využívání jaderné energetiky v boji proti klimatickým změnám. Podle vědců se musí investovat do výzkumu a vývoje nových bezpečnějších reaktorů, protože „neexistuje žádný jiný reálný způsob jak stabilizovat klima, než výrazným zvýšením využívání jaderné energie“. Celosvětová poptávka po energii rychle roste a musí i nadále růst, aby zabezpečila potřeby rozvíjejících se ekonomik. Kromě obnovitelných zdrojů, které ale dosud nejsou schopné zajistit rostoucí spotřebu energie, jsou bezemisními zdroji pouze jaderné elektrárny.

„Uvědomujeme si, že současné jaderné elektrárny mají daleko k dokonalosti,“ píší klimatologové. Nebezpečí, které lidstvu hrozí v důsledku používání fosilních paliv, jsou ale podle nich řádově větší než rizika, která přináší jaderná energetika.

Světová zdravotnická organizace WHO odhaduje, že těžba, zpracování a spalování fosilních paliv způsobuje až několik milionů úmrtí ročně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *