Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Otevřelo se Muzeum spotřebičů

Nápad založit toto muzeum (více informací o něm najdete na www.muzeumspotrebicu.cz) vzešel ze soutěže pro obecní sběrné dvory O nejstarší sebraný elektrospotřebič připravenou kolektivním systémem ASEKOL. Do soutěže se přijala téměř stovka spotřebičů, z nichž nejstarší je promítačka z roku 1900....

Nápad založit toto muzeum (více informací o něm najdete na www.muzeumspotrebicu.cz) vzešel ze soutěže pro obecní sběrné dvory O nejstarší sebraný elektrospotřebič připravenou kolektivním systémem ASEKOL. Do soutěže se přijala téměř stovka spotřebičů, z nichž nejstarší je promítačka z roku 1900.

»Překvapilo nás, kolik krásných kousků se nám při soutěži sešlo a přišlo nám líto nechat je zrecyklovat,« vysvětluje vznik Muzea spotřebičů Hana Ansorgová ze společnosti ASEKOL. »Důležité však je uvědomit si, že pokud by se jejich majitelé nezachovali ekologicky a nedonesli je na sběrný dvůr, historické exponáty by skončily na skládce. Na počátku výstavy tedy stojí zodpovědné chování k přírodě, které ve společnosti ASEKOL podporujeme,« dodává.

Muzeum spotřebičů je interaktivní výstava mapující vývoj elektrických zařízení od počátku minulého století do současnosti. Tvoří ji devět panelů zaměřených na gramofony, rádia, magnetofony, přenosné přehrávače, telefony, televizory a počítače. Součástí expozice je i socha Šrotozemšťana, která byla předloni postavena z elektroodpadu na pražském Andělu. Exponáty jsou až do 5. dubna vystaveny v prostorách Terminálu 2 Letiště Praha.

Nejzajímavější spotřebiče byly zrestaurovány a datovány díky Technickému muzeu v Brně. Na snímku je panel s historickými telefony, které jsou též k vidění na letišti v pražské Ruzyni.

FOTO: ARCHIV

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *