OSN shromažďuje peníze s cílem odvrátit ekologickou katastrofu u Jemenu

OSN začala organizovat skupinové financování, které má pomoci odčerpat přes milion barelů ropy z rozpadajícího se tankeru u jemenských břehů. Šestačtyřicet let stará loď FSO Safer se může podle OSN kdykoli rozlomit nebo explodovat, což by způsobilo mimořádnou ekologickou katastrofu.

O jejím špatném stavu se ví dlouho a k přečerpání ropy je zapotřebí nejméně 80 milionů dolarů (1,9 miliardy korun), dárcovské státy přislíbily zhruba tři čtvrtiny potřebné sumy, tento týden slíbila deset milionů Saúdská Arábie. OSN se snaží chybějící peníze získat jinou cestou.

Odčerpání ropy se kvůli nedostatku financí odkládá, napsal zpravodajský server BBC.

"Snažíme získat potřebných 80 milionů dolarů do konce tohoto měsíce. Dá se to zvládnout, ale je třeba se o to snažit. Proto vyzýváme veřejnost, aby nám pomohla k této sumě dospět," sdělil humanitární koordinátor OSN pro Jemen David Gressly. Prohlásil, že skupinovým financováním chce OSN získat do konce června pět milionů dolarů, takže by se mohlo s odčerpáváním ropy začít v červenci.

Skupinové financování - crowdfunding - znamená, že na cílovou částku přispívá větší počet jednotlivců i po menších částkách.

"Pokud ropa unikne do moře, pak odhady na její odstranění činí 20 miliard dolarů," řekl Gressly.

FSO Safer byl postaven v roce 1976 jako supertanker a později byl upraven, aby mohl sloužit jako zásobník vytěžené ropy. Nyní kotví poblíž ropného terminálu Rás Ísa nedaleko jemenského rudomořského přístavu Hudajdá, kontrolovaného povstaleckými šíity.

Tanker o délce 376 metrů má podle odhadů v útrobách 1,14 milionu barelů ropy, což je mnohonásobek množství, které v roce 1989 uniklo z havarovaného tankeru Exxon Valdez.

V roce 2015 byly pozastaveny údržbové práce na FSO Safer a od té doby se jeho technický stav značně zhoršil. V Jemenu začaly roku 2014 boje mezi šíity podporovanými Íránem a tamní vládou, jíž od roku 2015 pomáhá koalice sunnitských států. Podle odhadů konflikt nepřežilo 150.000 lidí a více než 23 milionů potřebuje pomoc.

Gressly řekl, že vzhledem ke stavu, v jakém je Safer, je v případě nečinnosti katastrofa "nejen pravděpodobná nebo možná, ale jistá".

OSN počítá s tím, že se problémy kolem Saferu budou řešit ve dvou etapách. Po odčerpání ropy bude nutné loď odtáhnout a najít za ni náhradu. Dohromady to má stát 144 milionů dolarů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down