27.02.2021 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Olomouc testuje nové kontejnery na odpad, snadněji se zavírají

Technické služby začaly v Olomouci testovat nový typ kontejnerů na komunální odpad, které mají nášlapný systém usnadňující otevírání a uzavírání nádob. Díky tomu je manipulace s kontejnery jednodušší a samozavíratelný systém brání přístupu hlodavců do útrob velkoobjemových nádob na odpad. V rámci pilotního projektu budou ve městě postupně instalovány tři desítky těchto kontejnerů, sdělila Hana Vacová z Technických služeb města Olomouce.

Nové typy kontejnerů se díky nerezovému nášlapnému systému lehce otevírají a následně po sešlápnutí pedálu i samy zavírají. Lidé se díky tomu nemusí nádoby dotýkat. Pohodlné zavírání víka pomocí pedálu má navíc zbránit přemnoženým hlodavcům ve snadném přístupu k potravě. První kontejnery s nášlapem byly zkušebně instalovány v ulicích Voskovcova a Janského. Další objednané kontejnery poputují do Lazecké a Kmochovy ulice.

"Prevence se v případě hlodavců, jako jsou myši, krysy a potkani, rozhodně vyplatí. Bojuje s nimi v podstatě každé větší město. Často si ale za podobnou situaci mohou lidé sami, protože kolem popelnic se válejí odpadky, které potkany přirozeně lákají a jsou jim snadným zdrojem obživy," uvedla Vacová.

Upozornila, že především na sídlištích nebo v okrajových částech města je často kolem popelnic velké množství odpadků. "Často je vidět otevřené kontejnery nebo vyhozené pytle vedle popelnic. To vše pochopitelně potkany láká," upozornila Vacová.

Problémy s odkládáním nespotřebovaných potravin řeší město hlavně od začátku pandemie a vyhlášení nouzového stavu. Za deratizaci, kterou má na starosti odbor životního prostředí, zaplatil magistrát loni přes půl milionu korun. Letos už vyslal deratizátory do okolí Rožňavské ulice a na Nové Sady. "Situace se začátkem letošního roku ještě výrazně zhoršila. Pokud by se nevyvíjela k lepšímu, mohou se náklady na likvidaci přemnožených hlodavců blížit k milionu korun," uvedl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down