01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpady z hlásičů požárů

Požární bezpečnost je pro jakoukoliv jadernou elektrárnu nesmírně důležitá. S její vysokou úrovní je spojena i důsledná údržba zařízení, které nad touto bezpečností bdí. V souvislosti s plánovanou údržbou byla začátkem roku zahájena v JE Dukovany rozsáhlá výměna čidel elektronické požární...

Požární bezpečnost je pro jakoukoliv jadernou elektrárnu nesmírně důležitá. S její vysokou úrovní je spojena i důsledná údržba zařízení, které nad touto bezpečností bdí.

V souvislosti s plánovanou údržbou byla začátkem roku zahájena v JE Dukovany rozsáhlá výměna čidel elektronické požární signalizace (EPS). Vysloužilé přístroje se staly odpadem. Ne však ledajakým! Některé typy EPS (tzv. ionizační) totiž obsahují radioaktivní zářiče, které se do neaktivních odpadů dostat nesmějí. Demontáž proto zajišťovala specializovaná firma.

Hlásič, který detekuje (zjišťuje) kouř, je vybaven dvěma opačně nabitými elektrodami. Blízko nich je umístěn zdroj alfa záření (Am-241). Alfa částice vyvolávají při průchodu vzduchem ionizaci. Vzniklé iontové páry pak putují k elektrodám. Tím dochází ke vzniku ionizačního proudu. Kouř, který se ionizuje mnohem snadněji než vzduch, způsobí značný nárůst proudu mezi elektrodami. Elektronika velikost proudu vyhodnotí a ohlásí požár.

Pracovníci specializovaného dodavatele prováděli demontáž podle postupu schváleného Státním úřadem pro jadernou bezpečnost. I vlastní práce byla povolena SÚJB. Ve značném předstihu byla také ohlášena Okresní hygienické stanici v Třebíči. Navíc byla provedena kontrola dodržování stanoveného postupu. Provedli ji pracovníci odboru radiační ochrany EDU. Zvláštní pozornost byla věnována měření alfa kontaminace. Vše bylo v naprostém pořádku. Nezbývá, než se zbavit nepotřebného odpadu. To vyžaduje stejnou pečlivost jako demontáž. Ionizační čidla budou odborně rozebírána a zářiče se pak shromáždí na stanoveném místě v kontrolovaném pásmu.

Americium (Am-241) je alfa zářič s poločasem rozpadu 432 let. Jeho uložení je v dukovanském úložišti radioaktivních odpadů množstevně velmi omezeno (v povrchových úložištích se bez výrazného omezení obvykle ukládají jen radionuklidy s poločasem rozpadu do 30 let). Vzhledem k tomu, že Am zářičů bylo demontováno několik tisíc, předají se ke zneškodnění Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. V rámci minimalizace tvorby radioaktivních odpadů (RaO) budou ještě v elektrárně zbaveny ve speciálním uzavřeném boxu všech neaktivních součástí (pouzdro, pružina...). Tím se vlastní objem radioaktivních odpadů zmenší asi tisíckrát. Vyřazené přístroje (hlásiče) budou po vyjmutí miniaturních zdrojů záření recyklovány. Kromě plastu obsahují několik druhů kovů, které jsou dobře využitelné. Zátěž životního prostředí bude proto zcela minimální.

Jaroslav Kulovaný,

Jaderná elektrárna Dukovany

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down