06.12.2019 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpadové zákony míří na vládu

Vláda by měla v pondělí 9. 12. po několikátém odložení konečně projednat čtveřici takzvaných odpadových zákonů. Navrhovaná legislativa řeší kromě nakládání s odpady, také nakládání s obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Původně se na jaře v připomínkovém řízení sešlo více než 3000 podnětů.

Řada stížností směřovala k údajně nedostatečné podpoře recyklace a vzniku koncovek pro zpracovávání tříděného odpadu a dotřiďovacích linek v zákoně o odpadech. Například ekologické spolky pak nesouhlasily s odložením konce skládkování z původně plánovaného roku 2024 na rok 2030. V půlce září všechny čtyři zákony legislativní rada vlády (LVR) vrátila ministerstvu k přepracování včetně doplnění analýzy dopadů.

Skládky se prodraží

Jednou z nejvýraznějších novinek, které má předkládaná legislativa zavést, je omezení skládkování a to, že obce budou moci více motivovat občany ke třídění. Klíčovým opatřením má být postupný růst poplatku za ukládání směsného komunálního odpadu na skládky ze současných 500 korun až na 1850 korun za tunu v roce 2030.

Nová odpadová legislativa je připravovaná už řadu let, jen LRV jednala o různých verzích několikrát. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) už dříve uvedl, že přípravy byly složité mimo jiné i proto, že se v zákonech střetávají protichůdné a neslučitelné zájmy mnoha subjektů, které si hlídají svůj obor. Legislativa by měla platit od počátku roku 2021.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down