Pátý ročník mezinárodní konference ODPADY 21 s podtitulem "Odpadové hospodářství středoevropských zemí" proběhne 24. - 26. května 2005 v Ostravě, v hotelu Atom.
Konference je určena pro pracovníky celostátních a regionálních orgánů, zástupců měst, obcí, výzkumných ústavů a vysokých škol, podnikatelské sféry a dalších institucí a odborníky v odpadovém hospodářství.
Nosným odborným tématem konference bude POH původců. Dalšími tématy budou komplexní využívání komunálního odpadu a dobrovolné dohody. Pro účastníky je také připravena odborná exkurze do provozu recyklace papíru a výrobu papíru z recyklovaných vláken ve společnosti Kappa Morava Paper.
PODKLAD PRO DISKUSI
V závěru každého ročníku konference Odpady 21 zveřejňují pořadatelé souhrn projednávaných témat a spolu s ním také náměty na vyřešení aktuálních problémů odpadového hospodářství u nás. Tento materiál slouží také jako podklad pro diskusi v příštím ročníku konference - s ročním odstupem je možné dobře zhodnotit, která témata byla opravdu závažná, co se za rok podařilo vyřešit a co ne.
V roce 2004 upozornili účastníci konference, že náklady na hospodaření s komunálními odpady vzrůstají. Reálné náklady obcí na zajištění nakládání s odpady činily v roce 2002 568 Kč/obyvatel.rok, v roce 2003 již 716 Kč/obyvatel.rok. Vzhledem ke změně sazby DPH a zvýšení poplatku za uložení odpadů na skládku odhadovali účastníci, že předpokládané reálné náklady na odpadové hospodářství obcí budou v roce 2005 činit přibližně 607-880 Kč/obyvatel.rok.
Pro další rozvoj udržitelného odpadového hospodářství a dosažení cílů stanovených v Plánu odpadového hospodářství České republiky proto navrhovali přeřadit služby v komunálním odpadovém hospodářství z 19% do 5% sazby DPH tak, jak je to obvyklé ve všech zemích EU. Současné navýšení daně představuje zbytečnou zátěž obcí, která povede k omezení činností v odpadovém hospodářství, které nejsou nezbytně nutné, tj. především k omezení tříděného sběru odpadů.
Druhým návrhem bylo novelizovat zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích v pozdějších zněních, tak, aby byla upravena sazba místního poplatku s ohledem na reálné náklady obcí na nakládání s komunálními odpady.
NÁVRHY ODBORNÍKŮ
V závěrech konference se říká: "Důvodem k těmto krokům je zejména zajištění splnění stále se zpřísňujících legislativních požadavků stanovovaných pro nakládání s komunálním odpadem, které vedou ke zvyšování nákladů.
Uplatnění zvýšené DPH v této situaci představuje pouze zvýšení příjmu státu, zatímco z hlediska ochrany životního prostředí má demotivující efekt. Její nutné přenesení na občana pak znamená dodatečné přímé zdanění. Přitom současné místní poplatky limitované zákonem nemohou pokrýt ani přirozeně se zvyšující náklady.
Zvýšení maximálního limitu místního poplatku doporučujeme i s ohledem na to, že nebude nutno měnit zavedený systém plateb občanů za komunální odpad. Tato situace pak vede k tomu, že obce jsou nuceny odpadové hospodářství dotovat z vlastních zdrojů a tak omezovat jiné komunální služby a projekty."
Bude zajímavé sledovat diskusi na letošním ročníku, která zhodnotí, zda se situace vyvíjí tak, jak předpokládali loni odborníci.
Konferenci Odpady 21 pořádají společně Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a FITE, a. s., Ostrava. Bližší údaje o letošním ročníku konference poskytne Ing. Rostislav Kuboš, telefon: 597 479 238 nebo na www.fite.cz/odpady. Uzávěrka závazných přihlášek na konferenci je 13. 5. 2005.