Odborník: Pandemie by mohla přimět obce ke zefektivnění svozu odpadů

Kvůli karanténě stoupá množství odpadů z domácností. Jeho nárůst odhaduje Aleš Choutka z poradenské společnosti Obcejinak.cz až na 50 %. Výdaje za svoz a nakládání s komunálním odpadem tak skokově porostou. Radnice by proto podle něj měly lépe kontrolovat, zda například není počet svozů příliš častý, nebo jestli se od domů nevyvážejí poloprázdné popelnice.

Když se na to podíváme z ekonomického hlediska, náklady za obecní odpadové hospodářství kvůli koronaviru jednorázově povyskočí. Zároveň přichází pro členy vedení obcí příležitost, aby se zamysleli nad stavem jejich odpadového hospodářství,“ řekl Aleš Choutka. Jako příklad uvádí studii v Průhonicích a mikroregionu Ladův kraj, který sdružuje 15 obcí ve Středočeském kraji. Ty na základě nových strategií odpadového hospodářství zavedly nové služby a kontrolní mechanismy.

Studie totiž ukázaly, že velké množství nádob na odpad se vyváželo prakticky prázdných nebo poloprázdných. Také se ukázalo, které oblasti potřebují optimalizovat, jako například redukce počtu výsypů popelnic, počtů kontejnerů a podobně.

Tvrdá data ukázala skutečný stav věcí. Začaly nám díky tomu od svozové firmy chodit nižší faktury, než jsme očekávali, a z loňského rozpočtu na obecní hospodářství ve výši 4,6 milionu korun jsme ušetřili přes půl milionu korun,“ uvedla Jitka Havlíčková, tajemnice Obecního úřadu Průhonice. „Deset let jsem bojovala s dodavatelem, aby se zmenšily frekvence výsypů či rozmístění kontejnerů a popelnic. Roky mi tvrdil, že to nejde. A najednou vidím, že to opravdu mohu změnit a je to možné,“ dodala.

Obdobnou zkušenost má i mikroregion Ladův kraj. „Výsypy se snížily o více než dvacet procent a většina obcí zaznamenala menší fakturaci,“ potvrzuje Pavel Čermák, starosta Kamenice.

Kontrolní nástroje jsou jako budíky v letadle. Prostě vidíte, co je správně a kde je chyba. Poté následuje vlastní řízení obecního odpadového hospodářství – utahování kohoutků tak, aby vše fungovalo podle vašich požadavků,“ dodal Aleš Choutka.

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down