Obec se obává o své příjmy ze skládky

V Únanově na Znojemsku chtějí rozšířit tamní skládku komunálního odpadu. Po osmnáctiletém používání je ta současná plná. Obec nyní vykupuje pozemky, stavba další skládky by měla začít ještě letos, řekl novinářům starosta Vojtěch Fabík (ODS). Obec, která má přes 1000 obyvatel, jen letos ze...

V Únanově na Znojemsku chtějí rozšířit tamní skládku komunálního odpadu. Po osmnáctiletém používání je ta současná plná. Obec nyní vykupuje pozemky, stavba další skládky by měla začít ještě letos, řekl novinářům starosta Vojtěch Fabík (ODS). Obec, která má přes 1000 obyvatel, jen letos ze skládkování získá kolem asi 18 milionů korun. Dva miliony korun získá z pronájmu pozemků, na nichž se skládka nachází. Další milion korun má z podílu na zisku provozovatelské společnosti ASA ES Únanov, která obci ze třetiny patří. Odhadem 15 milionů korun by pak podle starosty měly letos vynést poplatky ze skládkování.

Starosta Únanova nesouhlasí s připravovanou změnou zákona o odpadech, podle které se mají příjmy z poplatků dělit mezi obec, kraj a Státní fond životního prostředí: „Nedá se říct ze dne na den obcím, dostanete o x milionů korun míň. Obce s příjmy dlouhodobě počítají, kryjí tím různé úvěry,“ řekl tisku starosta.

Únanov patří díky skládce k nejlépe zaopatřeným obcím v regionu. Má hotovou kanalizaci, čističku odpadních vod, je napojen na plyn a znojemskou úpravnu vody. Radnice opravila náves a všechny silnice. Za obcí také vznikly biokoridory a biocentra, budují se na povrchu zakonzervované skládky. Díky vybavenosti je v Únanově zájem o bydlení. Za posledních deset let tam vyrostlo 90 nových rodinných domů a nyní radnice připravuje dalších 27 parcel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *