Všechny obce z oblasti Březový potok u Horažďovic na Klatovsku, kde by mohlo vzniknout hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, podaly žalobu na Ministerstvo životního prostředí (MŽP) k Městskému soudu v Praze. Nesouhlasí s tím, že ministerstvo povolilo geologický průzkum a výzkum daného území, jehož součástí má být i geologické mapování, které má brzy začít. Samotný průzkum je plánován až na dva roky. Součástí žaloby je i návrh na odkladný účinek, který by pozastavil zahájení průzkumných vrtů, uvedl starosta Horažďovic a zástupce Platformy proti úložišti Michael Forman (Občané HD).
„Předjímat důsledky žaloby, o níž nemáme bližší informace, a případné rozhodnutí soudu není v tuto chvíli z naší strany možné,“ uvedla k tomu mluvčí Správy úložišť radioaktivního odpadu (SÚRAO) Martina Bílá. Také mluvčí MŽP Veronika Krejčí řekla, že dokud resort nebude znát konkrétní znění žaloby, nemůže ji blíže komentovat.
Podle starostů je žaloba pečlivě připravená právní kanceláří Doucha Šikola advokáti, se kterou obce dlouhodobě spolupracují.
Čtyři vytipované lokality
Ministerstvo životního prostředí loni povolilo geologický průzkum ve čtyřech vytipovaných lokalitách. Proti tomu podaly obce rozklad, který však v případě Březového potoka a lokality Janoch u Temelína ministerstvo zamítlo. V budoucím úložišti má být zhruba půl kilometru pod zemí trvale uloženo několik tisíc tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Obce se proti úložišti dlouhodobě staví. Stát by měl vybrat nejvhodnější místo nejpozději do roku 2030, samotné úložiště za více než 100 miliard korun má být podle požadavků EU dokončeno do roku 2050.
Společnost GeoTec, která má pro SÚRAO provádět hydrogeologický monitoring, už před několika měsíci žádala obce i soukromé vlastníky o povolení vstupu na pozemky. „Zastupitelstvo to zamítlo,“ řekl starosta Chanovic Petr Čotek (Sdružení pro budoucnost). Podle něj se na zamítnutí vstupu shodly všechny obce lokality Březový potok. „Občanům jsme na posledním protestním setkání ve Velkém Boru na konci dubna doporučili, aby také nesouhlasili,“ dodal Čotek. Pokud vlastníci pozemků vstup na své pozemky odmítnou, obrátí se firma podle starostů na krajský odbor životního prostředí. Podle Formana je otázkou, zda průzkumné firmy budou ochotny riskovat zahájení prací v situaci, kdy je podána žaloba a čeká se na soudní rozhodnutí. Geologové zatím podle starostů v oblasti nepracují.
Probíhá výběrové řízení na dodavatele
Průzkumné území Březový potok bylo stanoveno letos v březnu. „První prací v režimu průzkumu bude geologické mapování. O hydrogeologickém monitoringu byly obce informovány a loni jim byl představen. Na pozemky, kde je podle zákona vyžadován přístup, mají pracovníci přístupy vyřízeny,“ uvedla mluvčí SÚRAO. Na hluboké vrty nyní probíhá výběrové řízení na dodavatele.
Obce ve všech čtyřech zkoumaných lokalitách v ČR mají po dobu příprav a výstavby dostávat každoroční kompenzace. „Obce je zatím neobdržely,“ řekl Čotek. Pro lokalitu Březový potok jde podle SÚRAO o 31,2 milionu korun ročně, což Čotek označil za směšnou částku. „Obcím hrozí rozsáhlá stavební činnost, která je ovlivní na desetiletí. A hážou nám drobné,“ dodal.
Vláda má zřídit pracovní skupinu pro komunikaci s obcemi, která má usnadnit jejich zapojení do přípravy a provozu úložiště. Obce však nemají právo veta při konečném rozhodování o výběru lokality.*
-čtk-