24.10.2021 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obce na dolním toku Berounky si budou samy svážet odpad

Obce na dolním toku Berounky si budou samy svážet odpad, založí kvůli tomu vlastní komunální odpadovou společnost. Cílem je mít náklady na odpadové hospodářství víc pod kontrolou a dohlédnout na to, aby dopady zdražování na obce byly co nejmenší, informoval starosta Černošic u Prahy Filip Kořínek (Věci černošické).

Šestnáct obcí založilo dobrovolný svazek Poberounské odpady, kromě Černošic jsou v něm Všenory, Dobřichovice, Lety, Karlík, Řevnice, Zadní Třebaň, Hlásná Třebaň, Karlštejn, Srbsko, Tetín, Třebotov, Liteň, Koněprusy, Svinaře a Skuhrov. Počet obyvatel svazku obcí lehce překračuje 27 000.

Svazek v nejbližší době zvolí předsednictvo a učiní kroky k založení komunální společnosti Pobero s. r. o. Vypíše kromě jiného i výběrové řízení na jejího výkonného ředitele. Nová společnost bude odpad z členských obcí svážet od 1. července příštího roku.

Podle místostarosty městyse Karlštejn Petra Webera, který je prvním ustaveným statutárním zástupcem svazku, jde o klíčový krok k odpovědnému a racionálnímu odpadovému hospodářství, jehož náklady obce potřebují mít více pod svou kontrolou. "Platby za svoz a zpracování odpadů se neustále zvyšují a bohužel to bude pokračovat – rostou náklady i poplatky. Jako řádní hospodáři chceme dohlédnout na to, aby dopady zdražování na naše obce byly v budoucnosti co nejmenší," uvedl Weber.

Kořínek míní, že svoz a zpracování odpadu je služba, kterou si mohou obce zajistit samy, místo aby ji přenechávaly komerčním společnostem. "V oboru bohužel není konkurence, která by nám spolehlivě zajistila dobré podmínky," dodal.

Na obyvatele členských obcí by změna neměla mít bezprostřední dopad, jen budou odpad svážet nová vozidla pod značkou Pobero. Každá obec může nadále mít vlastní systém frekvence svozu, typu nádob a struktury poplatků, které platí její obyvatelé.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down