Obce dostanou na projekty vodovodů a kanalizací deset miliard korun

Obce a města dostanou na výstavbu vodovodů a kanalizací dalších deset miliard korun. Týkat se to bude již schválených projektů, na které se nedostalo v předchozích výzvách Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) kvůli vyčerpané alokaci ve výši čtyř miliard korun. Nová dotace pokryje 60 % nákladů místo původních 70 %. Některé obce by mohly začít stavět již letos.

Finančně nákladné projekty

Ve výzvách, které ministerstvo prostřednictvím Státního fondu životního prostředí (SFŽP) loni v srpnu vyhlásilo, bylo přijato 477 žádostí o dotaci převyšující finanční možnosti výzev. "Obce a města si řekly celkem o 14,8 miliardy v oblasti výstavby kanalizací a čistíren odpadních vod a o 3,8 miliardy pro oblast výstavby vodovodů," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Jde podle něj o o finančně nákladné projekty, které se bez dotace téměř nedají realizovat.

Podle ministra bude možné podpořit více projektů tím, že dotace budou nově pokrývat jen 60 % nákladů. "V případě obcí do dvou tisíc obyvatel k této snížené dotaci dále nabídneme možnost čerpat dvacetiprocentní zápůjčkou se zvýhodněnou úrokovou sazbou jedno procento ze zdrojů SFŽP ČR, přičemž dotace na intenzifikace úpraven vod a čistíren odpadních vod zůstává ve výši 30 procent," sdělil Hladík.

Rychlý proces

Státní fond životního prostředí obce se schválenými a přijatými projekty postupně oslovuje. V dubnu chce vyhlásit jednoduchou výzvu na příjem žádostí, které jsou již vyhodnoceny. Následný schvalovací proces by měl být velmi rychlý.

"Zejména projekty s uzavřenou smlouvou o dílo budou moci využít letošní stavební sezónu a maximálně se urychlí realizace projektů s nepochybným pozitivním dopadem nejen na životní prostředí, ale i život obyvatel v obcích,“ uvedl ředitel SFŽP Petr Valdman.

Na stavbu vodovodů, kanalizací a na opatření zmírňující sucho rozdělí 700 milionů korun také Ministerstvo zemědělství (MZe). Žádosti o dotace bude možné podávat od 19. března do 30. května, případně do vyčerpání peněz.

MZe v tiskové zprávě připomnělo, že podle posledních údajů z roku 2022 vodu z vodovodů čerpalo zhruba 96 % obyvatel v Česku. V domech napojených na kanalizaci pak předloni žilo zhruba 87,3 % lidí. Vodovodní řady byly dlouhé více než 81 000 kilometrů a kanalizační sítě asi 51 000 kilometrů.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down