Obce a kraje mohou čerpat 500 milionů korun na regeneraci brownfieldů

V novém dotačním programu je pro obce a kraje připraveno 500 milionů korun na regeneraci zanedbaných budov a areálů pro účely podnikání a na snížení energetické náročnosti budov. Předběžné žádostí o podporu přijímá Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Peníze půjdou z Národního plánu obnovy, informoval mluvčí MPO Vojtěch Srnka.

Žádat o peníze mohou kraje, obce, města i městské části z celé ČR, které mají na svém území brownfieldy vhodné pro budoucí převažující podnikatelské i částečně nepodnikatelské využití, včetně výstavby obecních bytů. "Regenerace brownfieldů s sebou nese vyšší náklady," upozornil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Z programu Regenerace brownfieldů pro podnikatelské využití budou mít samosprávy možnost získat podle informací o programu na webu MPO na jeden projekt maximálně deset milionů eur (zhruba 246 milionů Kč). Za peníze mohou obce a kraje v brownfieldech částečně opravit nebo dostavět staré budovy a snížit jejich energetickou náročnost, případně je zbourat a postavit místo nich nové objekty s malými energetickými nároky.

"Podání předběžné žádosti o dotaci je podmínkou pro vznik uznatelných nákladů a pro zahájení fyzické realizace projektu," uvedl Srnka. Vyhlášení samotné výzvy včetně detailních podmínek podpory a spuštění příjmu plných žádostí MPO oznámí později.

Národní plán obnovy schválila minulá vláda loni v květnu, Evropská komise s jeho podobou souhlasila v červenci a ministři financí zemí EU v září. Celkově má Česko v příštích letech dostat z EU až 180 miliard korun. Plán je rozdělen na šest hlavních oblastí, které by z něj měly být financovány. Největší část, zhruba 91 miliard korun, je určena na infrastrukturu a projekty mírnící klimatickou změnu. Další peníze mají jít na digitální transformaci, vzdělávání a trh práce, vývoj a inovace, podporu podnikání a zdraví.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down