O víkendu odstartuje Mezinárodní týden kompostování

V týdnu od 1. do 7. května začne Mezinárodní týden kompostování. České sdružení pro biomasu CZ Biom proto opět připravilo tematickou výzvu “Nakopej si pytel!”, která loni přilákala lidi do kompostáren po celé zemi. Zúčastněné kompostárny vyhradí několik tun kompostu, který si lidé budou moci sami nakopat do pytle a odvézt. Akce si klade za cíl poukázat na roli kompostáren při zpracování bioodpadů a jejich opětovné využití jako hnojiva na půdu.

Mezinárodní týden kompostování vznikl před 25 lety v USA a od té doby se slaví napříč kontinenty. Šíří hlavně osvětu o důležitosti kompostu jako organického hnojiva pro půdu.

"Když jsme minulý rok připravovali tuto výzvu, tak nám šlo především o to, aby kompostáři otevřeli brány svých provozů a poskytli pár tun vyzrálého kompostu zájemcům z řad malých zahrádkářů. Navázali tak kontakt se svojí komunitou, informovali o procesu kompostování a kvalitě svých produktů a celkově o významu kompostu pro udržení úrodnosti půd,” uvedla Anna Tvrdíková, vedoucí sekce kompostování a bioodpadů CZ Biom.

Například výzva kompostárny ve středočeských Zdibech sklidila velký ohlas. Občany tam o akci informoval také obecní úřad. „Rozdali jsme zhruba 3 tuny kompostu do pytlů a nádob. Řada návštěvníků nás díky této akci objevila. Zajímali se, zda k nám mohou přijet nakoupit kompost nebo třeba štěpku i mimo tuto akci. Někteří se proto vrátili s dalšími nádobami nebo vozíkem, aby si další materiál dokoupili. Musím přiznat, že tak velký zájem jsem nečekal,” zhodnotil vedoucí Kompostárny Zdiby Filip Moravec. Na video, jak probíhal loňský ročník akce Nakopej si pytel! na kompostárně ve Zdibech se můžete podívat ZDE.

„Určitě jsme zvýšili povědomí o naší kompostárně v okolí, takže věříme, že nám tato výzva přinese další zákazníky, a že se k nám návštěvníci akce budou vracet,” řekl ředitel provozu kompostárny KOBRA Údlice pan Kofroň.

Ani větší vzdálenost pro některé zahrádkáře nebyla překážkou. „Nejvzdálenější zájemce o kompost ujel 70 kilometrů ze Vsetína“, řekl Miloslav Maňásek z kompostárny BIOKOMP v Buchlovicích ve Zlínském kraji. „Nejstarší účastník měl 84 let a přijel traktorem,“ dodal.

„Našim dalším cílem je přesvědčit také zemědělce, aby nahradili průmyslová hnojiva kompostem, který má řadu minerálními hnojivy nenahraditelných pozitivních účinků na půdu, ale při současných cenách by již mohli na hnojení i ušetřit,“ dodala Anna Tvrdíková.*

Detaily o zapojených kompostárnách najdou zájemci na stránkách CZ Biom.

-red-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down