O dotace z Nové zelené úsporám se letos přihlásilo o třetinu víc lidí než za stejné období loni

Státní fond životního prostředí přijal od letošního ledna do konce března 3489 žádostí o dotace v objemu téměř 800 milionů korun, což je o třetinu více než v prvním čtvrtletí loňského roku. Zhruba o třetinu stoupl také objem požadovaných peněz.

Objem žádostí neklesá ani přes stávající krizi, spojenou s pandemií koronaviru. S jarními měsíci totiž podle Ministerstva životního prostředí přichází ideální doba pro různé opravy domů a montážní práce, které program podporuje. K nim patří především zateplování budov, stavba nízkoenergetických a pasivních domů, instalace úsporných zdrojů tepla nebo domácích solárních elektráren. Dotaci lze získat do výše až 50 % z nákladů.

„Podání žádosti lze provést plně elektronicky přes webové stránky www.novazelenausporam.cz. Dotaci Fond žadatelům schválí do tří týdnů a po uvolnění nouzového stavu se mohou pustit do stavebních prací,“ připomíná ředitel Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petr Valdman.

Ministerstvo životního prostředí v reakci na mimořádná opatření už během března prodloužilo veškeré běžící lhůty na dodání podkladů. Domácnostem, které instalovaly fotovoltaickou elektrárnu a nestihly vyřídit potřebné potvrzení od distribuční společnosti, usnadnil resort čerpání dotací a současně rozšířil možnosti elektronického předání podkladů k žádostem.

„Prostředků je v programu zatím dostatek, pro žadatele je blokujeme již v okamžiku doručení žádosti. Navíc ke každé žádosti přistupujeme nárokovým způsobem, takže při správném podání má žadatel prostředky jisté. Po doložení provedených úsporných opatření tedy vyplacení dotace nic nebrání,“ dodává Petr Valdman.
Od roku 2014 do konce letošního března přijal SFŽP ČR v programu 55 420 žádostí s požadovanou výší podpory 12,7 miliard korun. Z toho bylo žadatelům schváleno 48 000 žádostí v objemu 10,7 miliardy korun.

Zdrojem programu Nová zelená úsporám je podíl z výnosů dražeb emisních povolenek EUA a EUAA v rámci EU ETS. „Návrh na pokračování tohoto úspěšného programu chceme předložit vládě na přelomu dubna a května. Jádro programu by mělo zůstat stejné, chceme ho ale ještě více orientovat na obnovitelné zdroje energie,“ dodal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), podle kterého má dotační program potenciál podpořit domácí ekonomiku ochromenou koronavirovou situací. “V současnosti je jedním z nejvýznamnějších existujících prorůstových opatření, která můžeme rychle využít, abychom zmírnili dopady koronavirové krize,“ dodal.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down