11.01.2023 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O dotace z programu Nová zelená úsporám Light zažádalo zatím 2265 lidí

Za dva dny ministerstvo životního prostředí (MŽP) přijalo 2265 žádostí o podporu na energetické úspory v nízkopříjmových domácnostech v celkové hodnotě 271 milionů korun. Na tiskové konferenci to dnes sdělil vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který je pověřen řízením ministerstva. Dalších 987 žádostí je podle Jurečky v systému rozpracováno. Ministr dříve uvedl, že dotace mohou být uděleny přibližně 10 000 domácností, a to v celkové částce 1,5 miliardy korun.

Příjem žádostí o dotace z programu Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light) začal v pondělí 9. ledna, podpořit má především domácnosti v rodinných domech obývaných invalidními důchodci třetího stupně, starobními důchodci nebo lidmi, kteří od 12. září 2022 pobírali příspěvek na bydlení. Jurečka uvedl, že úřad je v případě velkého zájmu připraven zvýšit dosavadní stanovenou sumu 1,5 miliardy Kč, nepřiblížil ale o kolik a kdy. Resort do budoucna plánuje rozšířit nabídku i na bytové domy.

V došlých žádostech převažují podle náměstka ministra Petra Hladíka (KDU-ČSL) především ty od seniorů, a to hlavně na výměnu oken a dveří. Lidé mohou žádat například o pomoc při zateplení fasády. Oba politici zdůraznili, že lidé mohou při žádání o dotace využít podpory poraden, které fungují pro občany zadarmo.

Podle Hladíka lidé žádají průměrně o 119 000 korun, přičemž ale čerpat mohou až maximálně 150 000 korun. Necelá polovina o tuto částku žádá. Z toho podle Hladíka vyplývá, že lidé zvažují, jaké konkrétní úpravy potřebují. Největší zájem ministerstvo registruje ze Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down