Nový závod na recyklaci pneumatik

V katastru obce Hrbovice na Ústecku má vzniknout provoz na zpracování odpadu z pryže, plastu a textilu. Oznámení o záměru předložila krajskému úřadu akciová společnost ROSETINOR. Mnoho obyvatel nedalekých Chabařovic se obává toho, že provoz znečistí životní prostředí, sdělil ČTK chabařovický...

V katastru obce Hrbovice na Ústecku má vzniknout provoz na zpracování odpadu z pryže, plastu a textilu. Oznámení o záměru předložila krajskému úřadu akciová společnost ROSETINOR. Mnoho obyvatel nedalekých Chabařovic se obává toho, že provoz znečistí životní prostředí, sdělil ČTK chabařovický zastupitel Jiří Hladík. Zastupitel spolupracuje s občanskou Společností na ochranu sněhuláků, která proti záměru vystupuje. Upozorňuje mimo jiné na to, že podobný provoz není v zemi odzkoušený.


Záměrem firmy je vybudování objektu na zpracování granulovaného odpadu za pomoci rozkladu teplem. Ve dvou jednotkách má být dohromady zpracováno 40 tun drcených pneumatik a plastového, textilního a pryžového materiálu denně.

Provoz má zpracovávat například zbytky vraků aut. Firma chce odpad likvidovat technologií pyrolýzy. Výstupem procesu je plyn, který tam bude rovnou spalován, olej a pevná fáze. Podle hlukové a rozptylové studie zamýšlený provoz nepřekročí povolené limity. Celá věc je nyní na krajském úřadu ve fázi zjišťovacího řízení.

Odpůrci projektu se snaží zatlačit na krajský úřad, aby u projektu nařídil takzvanou velkou EIA.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *