Mezinárodní tým vědců vyvinul plast, který se dokáže rozkládat v mořské vodě. Objev může přispět ke snaze o snížení znečištění životního prostředí při hromadění plastů v oceánech. Výzkumníci to oznámili ve vydání amerického vědeckého časopisu Science, o němž informovala agentura Kjódó.
Supramolekulární plast
Materiál nazvaný "supramolekulární" plast má podobnou pevnost v tahu a lze jej i zpracovávat jako plasty na bázi ropy, uvedl tým vědců z národního vědeckého výzkumného ústavu Riken a Tokijské univerzity.
Nový plast je vyroben z monomerů, které se používají v potravinářských přísadách, a z monomerů, které vznikají v organických materiálech. Smícháním ve vodě se tyto látky rozdělí na dvě různé vrstvy, z nichž jednu lze dehydratovat a získat tak látku šetrnou k životnímu prostředí, vysvětlil Takuzo Aida, ředitel Centra pro výzkum nových látek v ústavu Riken.
Rozpad na původní monomery
Slaná voda způsobí, že se materiál rychle rozpadne na původní monomery, dále se pak postupně rozkládá vlivem bakterií v oceánu nebo v půdě mořského dna.
Nový materiál, který je rovněž recyklovatelný a nehořlavý, by měl nalézt využití v součástkách pro precizní stroje či stavebních adhezivech. Možné bude i jeho další využití, bude-li vyroben jako vodovzdorný, uvedl výzkumný tým.
Předpokládá se, že ve světových oceánech se hromadí velká část obalových a jiných plastů, které se ve volné přírodě po vyhození přirozeně nerozpadají.*
-čtk-