Nový problém: plasty v jezerech

Severoamerická oblast Velkých jezer se potýká se stejným problémem, jako světové oceány. Plovoucí plastové odpadky, obroušené na nepatrné částice, vytvářejí na jejich povrchu nehezký škraloup. Plastový nános, který spolknou ryby nebo ptáci, se kumuluje v potravních řetězcích a narušuje postupně...

Severoamerická oblast Velkých jezer se potýká se stejným problémem, jako světové oceány. Plovoucí plastové odpadky, obroušené na nepatrné částice, vytvářejí na jejich povrchu nehezký škraloup. Plastový nános, který spolknou ryby nebo ptáci, se kumuluje v potravních řetězcích a narušuje postupně celý ekosystém. Navíc ryby z Velkých jezer končí na stolech okolních obyvatel. Celkové množství plastů ve Velkých jezerech kolísá v závislosti na povětrnostních podmínkách a proudění vody mezi 1500 až 1,7 mil. částeček na čtvereční míli. Odstranění plastové drobenky z vody mechanickou cestou není právě snadné. Většina plastových částic, něco přes 85 %, je menší než půl centimetru, část partikulí je mikroskopických rozměrů.


„Ve Velkých jezerech je problém s odpady prakticky stejný jako v oceánech, jen důsledky mohou být horší,“ uvedla Americká chemická společnost (ACS).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *