Nový ministr životního prostředí

Ladislav Miko, který byl ministrem životního prostředí od května do listopadu loňského roku, se vrátil ke své práci v DG 301 do Bruselu. Za půl roku ve funkci toho stihl hodně. Z hlediska odpadového hospodářství tkví jeho hlavní zásluha ve změně přístupu k připomínkám odborné sféry. Díky tomu...

Ladislav Miko, který byl ministrem životního prostředí od května do listopadu loňského roku, se vrátil ke své práci v DG 301 do Bruselu. Za půl roku ve funkci toho stihl hodně.

Z hlediska odpadového hospodářství tkví jeho hlavní zásluha ve změně přístupu k připomínkám odborné sféry. Díky tomu dostala vláda na stůl Teze rozvoje odpadového hospodářství v České republice, které jsou výsledkem několikaměsíčního dialogu se všemi partnery v oblasti odpadového hospodářství. „Mým cílem v této oblasti bylo zanechat jasný, konsensuální a všemi partnery podporovaný dokument, na jehož základě dojde k přípravě tolik potřebného nového zákona o odpadech. Věřím, že především u našich oponentů se mi podařilo posílit vnímání Ministerstva životního prostředí jako konstruktivního partnera,“ řekl na bilanční tiskové konferenci Ladislav Miko. Na podkladě tezí by nyní mělo Ministerstvo životního prostředí dopracovat nový zákon o odpadech, který implementuje novou evropskou směrnici.

„Vládě jsem předložil aktualizaci Plánu odpadového hospodářství, která umožní i v budoucnu zakázat dovoz zahraničního odpadu do českých spaloven a umožňuje poskytnutí státní dotace na energetické využití odpadu,“ shrnul na závěr Ladislav Miko.

Novým ministrem se stal dosavadní I. náměstek MŽP Jan Dusík. Při převzetí funkce řekl: „Vzhledem k tomu, že na Ministerstvu životního prostředí pracuji v různých funkcích již 11 let, mám o potřebách a prioritách úřadu docela dobrou představu. Rád bych dokončil již nastartované legislativní procesy a přijetí některých zákonů, např. zákona o ovzduší a tezí zákona o odpadech. Budu usilovat o pokračování věcného stylu na jednáních vlády a potvrzení vnímání Ministerstva životního prostředí jako věcného partnera.“

Za jednu ze svých priorit označil snížit počet sporů (infringementů) s Evropskou komisí, která nás může postihovat za nedostatečnou implementaci legislativy (tab.).

Odpadová politika ministra Dusíka by měla být podle jeho první tiskové konference aktivní: „MŽP právě otevřelo výzvu z OPŽP k podávání žádostí o dotace na zpracování a využití směsného odpadu. Její přísné podmínky zaručují, že nově postavená zařízení ve svých regionech nebudou omezovat recyklaci. Dotace pro třídění a recyklaci budou dále pokračovat. Ještě v tomto volebním období chceme také prosadit euronovelu českého zákona o odpadech. Podporu recyklace a prevenci vzniku odpadu zaručí nový zákon o odpadech a také aktualizovaný Plán odpadového hospodářství ČR. V rámci přípravy evropské legislativy o obchodování s environmentálními produkty bude MŽP prosazovat snížení DPH na recyklované materiály.“

Předávání funkcí na ministerstvu

 

Nový ministr

JUDr. Jan Dusík, MSc.

vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V letech 2001-2002 absolvoval studia oboru „Změny a management životního prostředí“ na univerzitě v Oxfordu. V letech 1990-1998 byl členem Hnutí Brontosaurus, byl zde mezinárodním koordinátorem a vedoucím ústřední kanceláře Hnutí Brontosaurus. Od roku 1998 pracuje na Ministerstvu životního prostředí v různých funkcích, kde byl I. náměstkem ministra a ředitelem sekce zahraniční, legislativní a státní správy v dubnu 2007.

 

Nový ministr životního prostředí Jan Dusík představil na tiskové konferenci své priority v úřadu

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *