Novelu energetického zákona odborníci vítají

Novela energetického zákona dává obnovitelným zdrojům nárok na kompenzaci, pokud by díky dispečerskému řízení musely omezit výrobu. Tento krok přivítaly Asociace pro obnovitelné zdroje energie, mezi něž patří například CZ Biom - České sdružení pro biomasu, nebo CZEPHO - Česká fotovoltaická...

Novela energetického zákona dává obnovitelným zdrojům nárok na kompenzaci, pokud by díky dispečerskému řízení musely omezit výrobu. Tento krok přivítaly Asociace pro obnovitelné zdroje energie, mezi něž patří například CZ Biom – České sdružení pro biomasu, nebo CZEPHO – Česká fotovoltaická průmyslová asociace.

„Hodnotíme schválenou kompenzaci regulace výroby OZE jako správné řešení, které mj. respektuje zásadní principy OZE jako čistého zdroje, jehož dostupnost je závislá na přírodě, nikoliv např. na jedoucím přepravníku uhlí z dolů do hnědouhelné elektrárny,“ řekl ČTK Štěpán Chalupa z České společnosti pro větrnou energii.


Klasické elektrárny nebudou mít nárok na kompenzaci omezení výroby při dispečerském řízení, ty ovšem oproti OZE při eventuální regulaci šetří palivo, z něhož vyrobí elektřinu později.

Novela energetického zákona přináší všem investorům novou administrativní bariéru. Od 1 MW instalovaného výkonu budou požadovány autorizace na výstavbu jakékoli nové elektrárny. Tento nástroj může vést k útlumu výstavby malých elektráren, které vyrábějí elektřinu právě z OZE, a dává do rukou Ministerstva průmyslu a obchodu zásadní regulační prostředek. „Takováto centralizace státní moci v případě malých a středních firem je dnes minimálně těžko pochopitelná. Tento krok je navíc v rozporu s evropskou směrnicí o obnovitelných zdrojích energie (28/2009), a v podstatě bude pouze zdvojovat požadavky, které jsou již dnes požadovány v jiných správních řízeních, jako je EIA nebo územní řízení,“ doplňuje právník Luděk Šikola z advokátní kanceláře Šikola.

Obnovitelné zdroje budou mít nárok na kompenzace, zatímco klasické elektrárny ne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *