Nová Politika druhotných surovin

Česko by mělo více využívat spalování tuhého odpadu na výrobu energie, počet skládek by se měl snižovat. Počítá s tím nová Politika druhotných surovin ČR, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a schválila ji vláda. S tím ale nesouhlasí ekologové. Podle nich se tímto rozhodnutím...

Česko by mělo více využívat spalování tuhého odpadu na výrobu energie, počet skládek by se měl snižovat. Počítá s tím nová Politika druhotných surovin ČR, kterou zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a schválila ji vláda. S tím ale nesouhlasí ekologové. Podle nich se tímto rozhodnutím ukončila recyklace komunálních odpadů a stát vykročil k výstavbě drahých spaloven. Dokument uvádí, že vzhledem k trendu EU, spočívajícím v postupné eliminaci skládkování odpadů, by stát měl zvážit navýšení kapacit pro energetické využití, zejména biologicky rozložitelných odpadů. „Pokud v dané době nebude zajištěn efektivnější způsob využití těchto odpadů, bude potřeba zvýšit kapacitu zařízení na jejich energetické využití,“ cituje zprávu ČTK.

Zpráva MPO dále uvádí, že v současné době je v ČR skládkováno 58,5 % komunálních odpadů na 179 skládkách. Počet skládek bude, s ohledem na vývoj práva EU v oblasti odpadů, stále klesat, neboť trendem EU je eliminace skládkování.

„Vzhledem k požadovaným úsporám surovin a energií je nezbytné přijmout opatření k útlumu skládkování odpadů, zejména směsného komunálního odpadu,“ tvrdí ministerstvo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *