Kategorie:
Nezařazené

Normy EU o recyklaci baterií plní polovina zemí

Pouze necelá polovina členských zemí plní normy Evropské unie, které jim ukládají odevzdat k recyklaci minimálně 45 procent baterií v oběhu. Česká republika ale patří mezi ty poctivé: drží mezi zhruba desítkou zemí, které normu plní.

V loňském roce bylo u nás odevzdáno 1681 tun baterií, což je 46 procent z celkového množství uvedeného na trh.  Uvedla to organizace Ecobat, zajišťující zpětný odběr baterií.  V třídění a recyklaci baterií je dlouhodobě na špičce Belgie, kde se vytřídí 70 procent baterií. Tam má ovšem sběr baterií výraznou podporu v legislativě a povinnosti dovozců baterií výrazně finančně přispívat na recyklaci, upozornil  jednatel společnosti Ecobat Petr Kratochvíl.

Význam recyklace stoupá i proto, že se v posledních sedmi letech zvýšila spotřeba baterií přibližně o pětinu a dramaticky roste využívání lithiových baterií, na které není současný recyklační průmysl není připraven. Jejich sběr i recyklace musí probíhat za zvýšených bezpečnostních opatření vzhledem  k výbušnosti a hořlavosti lithia.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *