Nelegální dovozy odpadů jsou běžné

Brazilský vládní institut pro životní prostředí (Ibama) oznámil, že z Velké Británie do Brazílie bylo dopraveno nelegálně přes tisíc tun odpadu. Jak uvádí Ekolist, do hlavního brazilského přístavu Santos ve státě Sao Paulo dorazilo 16 kontejnerů. Čtyři desítky dalších kontejnerů s odpadem připluly...

Brazilský vládní institut pro životní prostředí (Ibama) oznámil, že z Velké Británie do Brazílie bylo dopraveno nelegálně přes tisíc tun odpadu.

Jak uvádí Ekolist, do hlavního brazilského přístavu Santos ve státě Sao Paulo dorazilo 16 kontejnerů. Čtyři desítky dalších kontejnerů s odpadem připluly do státu Rio Grande. Všechny měly falešnou dokumentaci na recyklovatelný plast. Ve 293 tunách odpadu dopraveného do Santosu byly především komunální odpady, například obaly. V přístavu v Rio Grande však bylo nalezeno 750 tun zdravotnického odpadu, který obsahoval zejména injekční jehly.

Brazílie dovoz takového odpadu zakazuje, proto dovozní společnosti dostaly každá pokutu 78 000 dolarů. Kromě toho budou muset odpad vypravit zpátky do Velké Británie nejpozději do deseti dnů.

Také u nás na Frýdlantsku stále leží tisíce tun nelegálně dovezeného odpadu z Německa. Skládky v Dolní Řasnici a v Černousích dokonce vyhořely. Majitel skládky mohl dostat až padesátimilionovou pokutu, zaplatit však má 150 tisíc korun. Podmínkou je, aby do konce roku prohořelý odpad odvezl, což by mělo stát více než milion korun. Danuše Hráská z oddělení odpadového hospodářství ČIŽP Liberec v tisku upozornila, že pokud odpad nezmizí, mohou vysoké pokuty ještě přijít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *