Některé slovenské úřady budou povinně zadávat takzvané zelené tendry

Zelené zakázky by se měly týkat silniční dopravy, kopírovacího papíru a počítačů nebo monitorů, oznámilo slovenské Ministerstvo životního prostředí. Metodiky, na základě kterých budou ústřední orgány státní správy poptávat produkty takzvaně nazeleno, čili s ohledem na jejich environmentální dopady, dnes vzala na vědomí slovenská vláda.

Ministerstva a ústřední orgány státní správy budou mít povinně zadávat zelené zakázky od 1. července 2020. Pro obce bude takový postup jenom doporučený.

V oblasti silniční dopravy se to týká například nákupu nebo pronájmu osobních či užitkových aut, autobusů, nákladních vozidel na sběr odpadu, ale i objednávky poštovních nebo kurýrních služeb. Přednost budou mít nízkoemisní vozidla, tedy například elektromobily nebo hybridní auta. Popelářské vozy by zase například měly mít zabudovanou technologii optimalizace tras. U kurýrních službeb se bude přihlížet k jejich vozovému parku, kde by neměly chybět kola a cyklopřívěsy s podpůrným elektrickým pohonem.

Zelené veřejné zakázky budou uplatněné i při nákupu kopírovacího a grafického papíru a obálek. Půjde zejména o recyklovaný papír nebo papír, při jehož výrobě byly použity ekologické postupy. „Při nákupu stolních nebo přenosných počítačů, tabletů a monitorů budou zadavatelé zohledňovat jejich energetickou účinnost, dostupnost náhradních dílů, ale i recyklovatelnost nebo opětovné využití komponent po skončení jejich životnosti,“ uvedl slovenský resort životního prostředí.

Slovensko si tak klade za cíl v oblasti ekologických veřejných zakázek výrazně přidat. Podle dat MŽP SR byl v roce 2018 podíl ekologických veřejných zakázek z celkového objemu tendrů na úrovni 7,58 %. Přičemž strategickým cílem je dosažení 50% podílu zrealizovaných "zelených" zakázek. „Významným krokem k nastartování zelených veřejných zakázek bylo loňské přijetí Koncepce rozvoje a realizace zelených veřejných zakázek z dílny ministerstva životního prostředí a Úřadu pro veřejné zakázky,“ dodává MŽP SR.

Další skupinou, kterou bude stát povinně nakupovat v rámci zelených zakázek, budou v roce 2021 čisticí prostředky a úklidové služby.*

(red)

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down