Nejvyšší správní soud se zastal Elektrárny Chvaletice v boji o emisní výjimku

Elektrárna Chvaletice na Pardubicku, která koncem loňského roku přišla o výjimku z emisních limitů, uspěla s kasační stížností. Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozhodnutí olomouckého krajského soudu, který pokládal úřední rozhodnutí o výjimce za nedostatečně podložené a obecně zdůraznil princip ochrany životního prostředí. NSS se ale nedomnívá, že by emisní výjimka mohla způsobit závažné znečištění životního prostředí, případně ohrozit vysokou úroveň ochrany životního prostředí. Obsáhlý rozsudek je dostupný na úřední desce. Znovu bude rozhodovat krajský soud.

"Až rozsudek nabyde právní moci, obnoví se tedy platnost emisní výjimky pro Elektrárnu Chvaletice a krajský soud bude muset rozhodnout znovu v souladu se závěry NSS," uvedl v reakci mediální zástupce elektrárny Petr Dušek.

"V právě přezkoumávané věci NSS nezjistil okolnosti, které by nasvědčovaly tomu, že by požadovaná emisní výjimka pro Elektrárnu Chvaletice mohla přispět k překročení mezních hodnot kvality ovzduší. Naopak správní orgány ve svých rozhodnutích vyhodnotily, že v nejvíce zasaženém území (obci Spytovice) je dlouhodobě plněn standard kvality ovzduší," stojí v rozsudku.

Výjimka pro původní limity

Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Společnost Severní energetická (Sev.en) elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun. Vloni vyrobila rekordních 4,9 terawatthodiny (TWh) elektřiny. V minulosti podstoupila nákladnou rekonstrukci. Aby dosáhla požadovaných emisních limitů pro rtuť a oxidy dusíku, musela by investovat další vysoké částky. Výjimka umožňuje dočasně zachovat původní limity.

Čtěte také:
Krajský úřad: Elektrárna Chvaletice
musí plnit přísnější emisní limity

Úřední rozhodnutí o výjimce vydával nejprve Krajský úřad Olomouckého kraje, poté Ministerstvo životního prostředí. Jako žalobce pak u olomoucké pobočky krajského soudu vystupovalo Hnutí Duha se spolkem Frank Bold Society.

"Spor stále není definitivně rozhodnut. Otázku potenciální nezákonnosti nepřiměřeně rozsáhlé rtuťové výjimky nyní znovu posoudí krajský soud a ani po rozsudku NSS nelze jednoznačně předjímat, jak krajský soud rozhodne," uvedla Eliška Beranová, právnička expertní skupiny Frank Bold, která se případu dlouhodobě věnuje.

Z rozsudku NSS podle Beranové navíc vyplývá, že pokud provozovatel Elektrárny Chvaletice překročil předpokládané množství emisí oproti údajům uvedeným v žádosti, jsou správní orgány oprávněny rozhodnout o dodatečném zastropování maximálně povolených emisí. "Elektrárna Chvaletice množství absolutních emisí rtuti oproti údajům uvedeným v žádosti podstatně překračuje. Může jít proto o impuls, jak výjimku přinejmenším podstatně zpřísnit," řekla Beranová.

Podle NSS obsahují rozhodnutí správních orgánů podrobné a pečlivé posouzení dopadů výjimky na životní prostředí. "Citované závěry následují požadavky nastavené metodikou ministerstva životního prostředí. V případě negativního hodnocení některého z kritérií pak tato rozhodnutí předkládají důvody, proč taková hodnocení nevedou k zamítnutí žádosti o emisní výjimku," rozhodl NSS.

Věcí by se měli zabývat odborníci

Správní soud v aktuálním rozhodnutí také vyzval ke zdrženlivosti justice v hodnocení některých odborných otázek. "Odborné posouzení věci a volba konkrétního vhodného řešení je především na osobách, které k tomu disponují odpovídajícím vzděláním a erudicí. Je proto namístě, aby správní soudy při přezkumu odborných otázek postupovaly obzvlášť obezřetně," míní NSS.

Mohlo by vás zajímat:
Teplárna v Uherském Hradišti by měla po
modernizaci energeticky využívat komunální odpad

Provozovatel elektrárny se podle Duška momentálně seznamuje s odůvodněním rozsudku. "Již z předběžného pročtení však vyplývá, že NSS nám dal za pravdu ve všech podstatných bodech – dopadech výjimky na životní prostředí, navrženém harmonogramu opatření i oblasti vynaložených nákladů," uvedl Dušek. Doplnil, že stále pokračuje ekologizace elektrárny, letos se prý podařilo najít způsob, jak efektivně snížit emise rtuti. "Tímto se tedy potvrzuje to, co celou dobu říkáme – že emisní výjimku nevyužíváme k obcházení pravidel, ale k získání času a provedení potřebných investic," řekl Dušek.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down