Nástupnický program Zelená úsporám

Program na podporu snižování energetické náročnosti budov, který by měl navázat na současný program Zelenou úsporám, se spustí v polovině příštího roku. "Naší ambicí je, aby dotace šly primárně na rekonstrukce veřejných budov, jako jsou školky, školy, nebo sociální a kulturní zařízení. Druhou...

Program na podporu snižování energetické náročnosti budov, který by měl navázat na současný program Zelenou úsporám, se spustí v polovině příštího roku. „Naší ambicí je, aby dotace šly primárně na rekonstrukce veřejných budov, jako jsou školky, školy, nebo sociální a kulturní zařízení. Druhou skupinou podporovaných projektů bude rekonstrukce soukromých domů zaměřená opět na snižování energetické náročnosti,“ říká ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.


V prvním roce, tj. 2013, získá program pro konečné spotřebitele, veřejné budovy a domácnosti z poloviny celkových peněz z prodeje povolenek, která je přímo určená na oblast životního prostředí, celých 100 %. V následujících letech to pak bude 64 % na konečné spotřebitele, veřejné budovy a domácnosti, 36 % částky připadne na projekty úspor energie zaměřené na rozvodné systémy tepla i na vlastní úspory v průmyslu.

Materiál obsahuje také pojistku pro případ, že by cena jedné povolenky byla nižší a celkový výnos pro nástupnický program tak nedosáhl požadované výše.

„I při velmi konzervativním odhadu ceny povolenky by ale nástupnický program měl disponovat větším objemem peněz, než současná Zelená úsporám,“ říká ministr Chalupa.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *