Autor
Kategorie:
Téma měsíce

Nádoby na zelený odpad fungují

Letos na jaře společnost OZO připravila pro občany Ostravy a dalších obcí novou službu. Lidé si mohou nechat k domu přistavit speciální popelnici na zelený odpad a pravidelně si ji nechat vyvážet přímo z místa bydliště.

Nová služba vyvolala nečekaný zájem a hnědou popelnici si už objednalo přes sedmnáct set lidí. Lidé se zahradami totiž dosud neměli možnost, jak se zeleného odpadu zbavovat. »Ostravané dříve mohli zeleň odvážet do sběrných dvorů, pro ostatní obce jsme přistavovali velkoobjemové kontejnery na zeleň. Pro každého však není pohodlné nakládat posekanou trávu či shrabané listí do pytlů nebo do vozíku a někam je převážet,« popsal důvod zavedení nové služby ředitel OZO Ostrava Karel Belda. Tato společnost poskytuje komplexní služby v oblasti nakládání s odpady.

SVÉ VYUŽITÍ NAŠLO UŽ 1735 NÁDOB

Nyní je ve svozové oblasti rozmístěno už 1735 nádob na zeleň. Během dubna se z nich svezlo více než 60 tun zeleného odpadu. »Velký zájem občanů nás nejdříve překvapil. Nevěděli jsme, jak budou na naši nabídku reagovat, a tak jsme měli pro začátek připraveno tisíc nádob. Ty byly tak rychle rozebrány, že jsme museli urychleně přiobjednávat další. Teď jsme už připraveni vyhovět i dalším zájemcům,« podotkla tisková mluvčí OZO Vladimíra Karasová.

Za vývoz 120litrové nádoby zaplatí obyvatelé Ostravy 60 korun měsíčně, za dvojnásobný objem pak 80 korun. Pro mimoostravské je cena vzhledem k větší vzdálenosti při přepravě odpadu o něco vyšší. Popeláři nádoby vyvážejí každých čtrnáct dní v období od dubna do listopadu. Kromě toho mohou občané stále vozit a zdarma odkládat zelený odpad do sběrných dvorů, v obcích mimo Ostravu do kontejnerů zajištěných obcí.

KOMPOST MŮŽE BÝT SE SLEVOU

Zeleň se sváží na kompostárnu v Ostravě-Hrušově, kde se z ní vyrábí kompost. Společnost OZO jej bude nabízet na prodej občanům i firmám. Kromě kompostu si mohou lidé zakoupit také zeminový substrát. Ten vzniká smícháním kompostu se zeminou a je vhodný například k zakládání trávníků, hřišť, k ozelenění veřejných ploch nebo k pěstování rostlin.

Zákazníci společnosti, kteří mají popelnici na zelený odpad nebo zeleň zavezli do sběrných dvorů, získají na nákup kompostu jednorázovou slevu. Lidé si budou moci kompost nebo zeminový substrát zakoupit přímo v kompostárně v Hrušově, připravuje se prodej těchto výrobků ve sběrných dvorech v sídle OZO v Kunčicích, v Přívoze a v Polance nad Odrou. Výrobky jsou nakládány do vlastních nádob (pytle, vozík). V případě potřeby si zákazníci mohou také objednat odvoz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *