Na Slovensku po zavedení zálohy ubylo nápojových obalů ve tříděném sběru

Na Slovensku po spuštění systému zálohování nápojových obalů výrazně kleslo množství plastových lahví a plechovek ve tříděném sběru, spotřebitelé je odevzdávají na sběrných místech. S odvoláním na analýzu dat o tom informoval správce zálohového systému. V Česku podle červencového rozhodnutí Sněmovny zůstane zálohování plastových lahví dobrovolné.

Zastoupení nápojových obalů ve tříděném sběru v hmotnostním i objemovém vyjádření v prvním letošním pololetí na Slovensku kleslo oproti loňsku podle analýzy o více než čtyři pětiny. Před zavedením zálohy měli lidé například plastové lahve třídit do zvláštních nádob na odpad.

Podle ředitelky pro vnější vztahy správce zálohového systému Lucie Morvaiové záloha ve výši 15 eurocentů (3,70 Kč) je pro spotřebitele dostatečnou motivací, aby vraceli nápojové obaly na některém z téměř 2800 odběrných míst. Plastové lahve a plechovky lze odevzdat například v automatech u větších prodejen.

Zálohování podléhají na Slovensku plastové a kovové nápojové obaly s objemem od 0,1 do tří litrů, které jsou označené písmenem Z. Výjimku ze zálohování mají kromě jiných lahve na mléko, sirupy či lihoviny. V přechodném období do konce června 2022 mohly obchody ještě doprodávat nápoje v nezálohovaných obalech.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down