Na poplatky za odpad jinak

Obce zřejmě budou moci stanovit obyvatelům poplatek za netříděný komunální odpad podle skutečných nákladů, které vynaložily na jeho svoz za předchozí rok. V novele zákona o místních poplatcích to tento týden schválila sněmovna. Předloha míří do Senátu. Její původní znění uvádělo, že by obce mohly...

Obce zřejmě budou moci stanovit obyvatelům poplatek za netříděný komunální odpad podle skutečných nákladů, které vynaložily na jeho svoz za předchozí rok. V novele zákona o místních poplatcích to tento týden schválila sněmovna. Předloha míří do Senátu.

Její původní znění uvádělo, že by obce mohly vybírat až tisícikorunu ročně. Šlo by o stoprocentní navýšení současného poplatku. Předkladatelé z řad poslanců TOP 09 a Starostů nakonec podpořili pozměňovací návrh Vladislava Vilímce (ODS), který žádnou horní hranici nestanovuje. Zastupitelstva by to podle něho vedlo k větší politické odpovědnosti při určování výše platby. Autoři zdůvodnili možnost zvýšit poplatky za odpad tím, že mnohé obce nyní na likvidaci odpadů doplácejí a částka se neupravovala devět let. Poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně za tříděný odpad, by podle novely zůstala stejná. Předloha rovněž rozšiřuje okruh plátců poplatku za odpad. Měla by platit od července.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *