Ministerstvo životního prostředí (MŽP) vyčlení 700 milionů korun na podporu energetických úspor veřejných budov. Z dotace se podpoří modernizace gastronomických provozů a prádelen v sektoru školství, zdravotnictví a v sociálních službách. Výměna staré techniky za novou by měla podle úřadu zvýšit energetickou úspornost provozoven a zároveň zlepšit jejich účinnost.
Podpora pro méně rozvinuté regiony
Finanční podpora je součástí nového balíčku výzev z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) pro období 2021 až 2027. Jeho cílem je přispět k udržitelnému oběhovému hospodářství a efektivnímu využívání zdrojů. Téměř polovina financí, konkrétně 300 milionů korun, míří cíleně do méně rozvinutých regionů.
"Úspory energií ve školách nebo nemocnicích se netýkají jen výroby například ze solárních panelů nebo zateplení budov, ale dalším důležitým krokem je také efektivní využívání energií při provozu v budovách. A právě proto nabízíme příspěvek i na další modernizaci provozu školních jídelen nebo prádelen v nemocnicích a dalších technologií ve veřejných budovách. Prostě znovu a dokola platí, že nejlepší energie je ta, kterou nemusíme spotřebovat," uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Celkem 600 milionů korun ministerstvo rozdělí do dvou výzev. Jedna z nich cílí na méně rozvinuté regiony jako Ústecký, Karlovarský, Pardubický, Liberecký, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský kraj. Druhá je určena pro takzvané přechodové regiony, tedy Středočeský, Plzeňský, Jihočeský kraj a Vysočinu.
Až polovina výdajů
Obě výzvy jsou zaměřené na projekty na snížení spotřeby energie gastronomických provozů a prádelen ve školách, sociálních zařízení a zdravotnických institucí. Výše dotace může dosáhnout až 50 procent výdajů. Příjem žádostí odstartuje 1. dubna 2024 a žádat bude možné do 3. března 2025.
Zbylých 100 milionů korun poputuje na obnovu stability svahů. Zájemci mohou žádat o dotaci od 20. března 2024 do 15. listopadu 2024. Výše dotace může dosáhnout až 80 procent veškerých nákladů, která vedou k naplnění cílů výzvy.
"V rámci aktuálního programového období OPŽP jsme v oblasti energetických úspor u veřejných budov vypsali již pět výzev, o které byl ze strany obcí, měst a dalších veřejných subjektů veliký zájem. Celkem si o podporu v souhrnné výši přes sedm miliard korun řeklo 559 žadatelů," řekl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.
Program pro období 2021 až 2027 funguje od srpna 2022. Zatím vyhlásil 30 výzev, a to od podpory vodohospodářských projektů po rozvoj obnovitelných zdrojů ve veřejných budovách. OPŽP je financován z evropských fondů. Podle vyjádření Hladíka z loňského března bylo od spuštění programu v roce 2007 jeho prostřednictvím podpořeno více než 3000 vodohospodářských projektů za téměř 70 miliard korun.*
-čtk-