Společnost Green Future buduje ve Dvorcích na Bruntálsku první komerční zařízení na termochemickou recyklaci plastů v České republice. Jde o unikátní českou technologii, která dokáže z dosud nerecyklovatelných plastů vyrobit surovinu vhodnou pro další výrobu nových plastů. Podle zakladatele a ředitele firmy Michala Pivrnce je zařízení připraveno ke spuštění, aktuálně však ještě probíhá proces získávání posledních povolení, včetně stavebního. Technologie již běží v režimu vědeckého provozu a její komerční kapacita je plně připravena.
Zařízení navštívil i prezident Petr Pavel, který ocenil inovativní přístup firmy a vyjádřil přesvědčení, že by Česko mělo být lídrem v rozvoji podobných technologií. Zdůraznil však, že administrativní a legislativní překážky často brzdí rychlejší rozvoj těchto projektů.
Základem procesu je česká pyrolýzní jednotka, která při teplotách 350 až 550 °C rozkládá polymery na jednotlivé molekuly. Výsledkem je až 90 % pyrolýzního oleje, jenž může při výrobě nových plastů nahradit ropu. Zbylých 10 % tvoří energetický plyn využitelný k výrobě elektřiny a tepla a inertní uhlíkatý zbytek, který lze uplatnit například v gumárenství nebo stavebnictví. Celý proces probíhá v uzavřeném, plně automatizovaném systému bez vzniku škodlivých emisí.
Téměř všechny druhy plastů
Technologie je navržena tak, aby zvládla zpracovat téměř všechny druhy plastů včetně směsných a znečištěných, které dnes končí na skládkách nebo ve spalovnách. Zařízení má kapacitu až 17 tun plastů denně, tedy přibližně 5800 tun ročně, a může fungovat prakticky nepřetržitě. Pro obsluhu provozu je potřeba zhruba 12 pracovníků.
Investice do prvního areálu přesáhla 100 milionů korun, přičemž kompletní areál se dvěma technologiemi by měl stát okolo 200 milionů. Podle Michala Pivrnce by šedesát takových jednotek dokázalo vyřešit celý problém s plastovým odpadem v Česku, což by bylo ekonomicky výhodnější než platit pokuty za neplnění recyklačních cílů Evropské unie.
Plány na rozrůstání
Zařízení zpracovává plastový odpad ze žlutých popelnic, především ten, který by jinak zamířil do spaloven. Výstupní olej je určen pro rafinerie, které jej mohou využít k výrobě nových plastů. Energetický plyn vznikající při procesu bude využíván v komunitním energetickém centru ve Dvorcích, kde bude sloužit k výrobě elektřiny a tepla pro veřejné budovy i domácnosti.
Green Future plánuje v příštích letech výstavbu dalších recyklačních jednotek nejen v Česku, ale i v dalších evropských zemích. Cílem je do pěti let postavit 120 recyklačních jednotek po celé Evropě a během deseti let dosáhnout až 10% podílu na evropském trhu s recyklací plastů.*
-red-